BIPNiedziela, 28.5.2023

O Litwie po polsku

Podczas spotkania w dniu 5 kwietnia w siedzibie Starostwa Wicestarosta Gnieźnieński Telesfor Gościniak zaprezentował walory Powiatu Gnieźnieńskiego, omówił strukturę oraz nakreślił zakres zadań, które realizuje urząd. Ze zdziwieniem przez stronę polską została przyjęta informacja na temat ilości podejmowanych umów partnerskich przez samorząd litewski z innymi podmiotami z zagranicy, w niektórych rejonach sięgających nawet do kilkudziesięciu. Jak podkreślił Leonard Talmont, Mer Rejonu Sołecznickiego "współpraca z innymi partnerami nie ogranicza się tylko do wymiany urzędników. Spotkania samorządowców są tylko impulsem do kontaktów pomiędzy zwykłymi mieszkańcami. Dzięki współpracy z polskimi samorządami rocznie ok. 1 tys. uczniów z Rejonu Sołecznickiego odpoczywa w Polsce".

O fenomenie bardzo dobrej znajomości języka polskiego przez Litwinów mówiła Irena Narkevič reprezentująca Rejon Trocki. Jak podkreśliła "na Litwie języka polskiego uczą się dzieci od przedszkola aż do szkoły średniej włącznie".

Organizatorem wizyty merów z Litwy w dniach 4-6 kwietnia był Wielkopolski Ośrodek Kształcenia i Studiów Samorządowych w Poznaniu. Oprócz Powiatu Gnieźnieńskiego delegacja z Litwy wizytowała Gminę Tarnowo Podgórne, Gminę Pobiedziska, Gminę Kleszczewo, Licheń, Powiat Turecki oraz Miasto Poznań.

Samorząd terytorialny na Litwie jest jednoszczeblowy, liczy 60 rejonów, na czele których stoją merowie. Cały kraj jest podzielony na 10 powiatów, które nie są jednak zaliczane do jednostek samorządowych.

Litwę zamieszkuje na terytorium 65,3 tys. km 2 ok. 3,5 mln osób, z czego niespełna 7% stanowią Polacy. Stolicą kraju jest Wilno a językiem urzędowym litewski. Jednostką monetarną do końca tego roku jest litas. Od 1 stycznia 2007 roku Litwa wejdzie w strefę Euro.

Agnieszka Rzempała-Chmielewska
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki