BIPPiątek, 09.6.2023

O Powstaniu Wielkopolskim dla dzieci

O Powstaniu Wielkopolskim dla dzieci

„Jak wielkopolanie wywalczyli niepodległość?” to książka dla dzieci, która powstała dzięki współpracy Powiatu Gnieźnieńskiego, Miasta Gniezna oraz gmin: Kłecko, Łubowo, Mieleszyn, Niechanowo, Powidz, Trzemeszno i Witkowo. Publikacja jest wspólnym projektem edukacyjno-promocyjnym wymienionych samorządów upamiętniającym 100. rocznicę Powstania Wielkopolskiego.

Mając na względzie sukces wydawniczy powstałej z inicjatywy Powiatu Gnieźnieńskiego serii „Kultura Piastów dla dzieci”, samorząd Powiatu Gnieźnieńskiego zaproponował miastu Gnieznu i gminom regionu udział we wspólnym projekcie wydania podobnej książki poświęconej Powstaniu Wielkopolskiemu na ziemi gnieźnieńskiej. Opracowanie publikacji powierzono gnieźnieńskiemu artyście-plastykowi Jarosławowi Gryguciowi, autorowi wielu książek popularyzujących wiedzę historyczną, od lat współpracującemu ze Starostwem Powiatowym w Gnieźnie.  

Celem realizacji projektu było, po pierwsze, propagowanie wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim i udziału w nim mieszkańców Gniezna oraz powiatu gnieźnieńskiego, po drugie, promocja miejsc bezpośrednio związanych z powstaniem, takich jak: Gniezno, Kłecko, Zdziechowa, Trzemeszno, Witkowo, Łopienno czy Powidz.  

Projekt składał się z kilku etapów i miał na celu promocję wybranych miejscowości ziemi gnieźnieńskiej, które odegrały znaczącą rolę w trakcie wielkopolskiego zrywu niepodległościowego. W ramach projektu został przygotowany oryginalny materiał w postaci tekstów popularyzatorskich i ok. 60 ilustracji, który został następnie wykorzystany do stworzenia bogato ilustrowanej książeczki dla dzieci i młodzieży, przedstawiającej przyczyny powstania, jego przebieg, ważne bitwy i postacie związane z powstaniem oraz jego skutki. Dodatkowo, powstałe ilustracje i teksty wzbogaciły wystawę stałą w nowo otwartym Domu Powstańca Wielkopolskiego w Starym Ratuszu w Gnieźnie.

Książka stanowi źródło wiedzy na temat powstania, jest idealnym materiałem edukacyjnym dla dzieci uczęszczających do szkół prowadzonych przez jednostki samorządowe biorące udział w niniejszym projekcie. Książkę można również zakupić w Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej w Gnieźnie oraz w Księgarni Archidiecezjalnej przy ul. Tumskiej 7.  

Zawartość książki została poddana konsultacji naukowej przez prof. dra hab. Janusza Karwata. Wsparcia merytorycznego w trakcie tworzenia książki udzielił również Senator Robert Gaweł, prezes gnieźnieńskiego oddziału Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919.

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki