BIPPiątek, 09.6.2023

Pierwszy w Wielkopolsce Festiwal Historyczny - Tajemnice Trzech Stuleci!

Pierwszy w Wielkopolsce Festiwal Historyczny - Tajemnice Trzech Stuleci!

Takiego Festiwalu jeszcze w Wielkopolsce nie było! W weekend, od 29 do 31 marca br. w XVIII-wiecznym zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie odbędzie się I Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”, organizowany przez gnieźnieńską Fundację Historyczną „Przywracamy Pamięć”. Ideą Festiwalu jest promocja walorów historyczno-turystycznych Wielkopolski poprzez sekrety ludzi, miejsc i wydarzeń związanych z XVIII, XIX i XX wiekiem. Patronat Honorowy nad Festiwalem objął Starosta Gnieźnieński, Piotr Gruszczyński.

Ideą Festiwalu jest promocja walorów historyczno-turystycznych Wielkopolski, ze szczególnym uwzględnieniem powiatu gnieźnieńskiego, poprzez sekrety ludzi, miejsc i wydarzeń tego regionu związanych z XVIII, XIX i XX wiekiem. Odbywać to się będzie przede wszystkim poprzez wykłady wybitnych prelegentów, przybliżające uczestnikom Festiwalu najbardziej fascynujące historie z tych trzech stuleci – mówi Karol Soberski, organizator Festiwalu i prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”.

Festiwal odbywać się będzie w XVIII-wiecznym zespole pałacowo-parkowy w Czerniejewie, jednym z najpiękniejszych tego typu obiektów w Wielkopolsce. Wejściówki na Festiwal w cenie 5 zł - na dwa festiwalowe dni - do nabycia już niebawem w Punkcie Informacyjnym Festiwalu.

Festiwal to między innymi 28 wykładów związanych z wydarzeniami XVIII, XIX i XX wieku w różnych regionach Polski (Pomorze, Wielkopolska, Kujawsko-Pomorskie, Dolny Śląsk, Warmia i Mazury). To również różnorodne tematy: prelekcje o ciekawych postaciach, wydarzeniach, odkryciach, niezwykłych miejscach oraz wiele innych, równie pasjonujących. Wykłady przewidziano na 30 i 31 marca br.

W gronie festiwalowych gości, znajdują się znani i rozchwytywani w Polsce prelegenci, gwiazdy programów telewizyjnych, pisarze, odkrywcy, podróżnicy, m.in. Joanna Lamparska, Jacek Podemski, Piotr Kucznir, Krzysztof Krzyżanowski, Jerzy Janczukowicz, Łukasz Orlicki, Krzysztof Kaźmierczak, Robert Maziarz, Mariusz Borowiak, Michał Młotek i wielu innych. – Zaprosiliśmy tak znanych prelegentów, by w ten sposób przyciągnąć do Czerniejewa turystów i miłośników historii, którym przy tej okazji pokażemy walory historyczno-turystyczne naszego regionu – dodaje K. Soberski.

Dodatkowo, w programie Festiwalu znajdą się targi książki historycznej i regionalnej, koncerty pt. „Akuratna Wielkopolska – blubranie i dudów granie” (projekt słowno-muzyczny związany z gwarą wielkopolską) oraz wystawy. Będą też stoiska promocyjne gmin i organizacji pozarządowych zajmujących się historią oraz turystyką. Dla dzieci natomiast zorganizowana zostanie sala bajek i zabaw. Organizatorzy Festiwalu przewidzieli ponadto możliwość zwiedzania z przewodnikiem pałacu w Czerniejewie (koszt: 10 zł – osoba dorosła, 5 zł – dziecko), jak i samego miasta Czerniejewa (bezpłatnie).

Więcej o Festiwalu, w tym szczegółowy, godzinowy program oraz sylwetki prelegentów, na stronie:
www.fundacjahistoryczna.pl/festiwal

Udział w Festiwalu!

I Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” jest skierowany do wszystkich osób kochających historię i turystykę, pasjonatów historii, regionalistów oraz miłośników historii. Organizatorzy Festiwalu apelują, by osoby chcące uczestniczyć w I Festiwalu Historycznym Tajemnice Trzech Stuleci w pałacu w Czerniejewie zgłaszały swój udział na skrzynkę mailową: festiwal@fundacjahistoryczna.pl

W mailu należy podać: ilość zgłaszanych osób (jeśli zgłasza się grupa osób), imię i nazwisko, miejscowość z której dojedzie grupa oraz telefon do osoby kontaktowej. W mailu zwrotnym zgłaszający otrzyma od Organizatora listę hoteli (dla osób spoza regionu), gdzie będzie można wykupić miejsca noclegowe na czas Festiwalu. Zgłoszenie na Festiwal nie jest obowiązkowe. W razie jakichkolwiek pytań dotyczących Festiwalu prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 515-980-504. Więcej o Festiwalu na stronie: www.fundacjahistoryczna.pl/festiwal


fot. Fundacja Historyczna "Przywracamy Pamieć"

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki