BIPSobota, 03.6.2023

Rozwój gospodarczy motywem przewodnim spotkania starostów

Rozwój gospodarczy motywem przewodnim spotkania starostów

Oferta terenów inwestycyjnych, szkolnictwo zawodowe oraz ekologia to główne zagadnienia, które towarzyszyły spotkaniu Kornelii Wehlan, Starosty Powiatu Teltow-Fläming ze Starostą Gnieźnieńskim Piotrem Gruszczyńskim. W dniach 11-12 lipca władze Powiatu Gnieźnieńskiego gościły delegację z partnerskiego powiatu z Niemiec w ramach oficjalnej wizyty samorządowej.
 
W programie dwudniowej wizyty przewidziano między innymi prezentację funkcjonowania i wyposażenia gnieźnieńskiego Centrum Kształcenia Praktycznego, spotkanie z przedstawicielami firmy Asket, będącej cenionym producentem biomasy, a także wizytę w strefie gospodarczej na terenie Gminy Łubowo. Członkowie delegacji zwiedzili ponadto Wzgórze Lecha w Gnieźnie oraz Ostrów Lednicki - dwa Pomniki Historii na terenie powiatu gnieźnieńskiego.Staroście z Niemiec towarzyszył  Siegmund Trebschuh – pełnomocnik starosty d/s promocji gospodarczej. Ze strony Powiatu Gnieźnieńskiego delegację podejmował Zarząd Powiatu oraz Przewodniczący Rady Dariusz Pilak, który już wcześniej współpracował z Powiatem Teltow–Fläming piastując funkcję Starosty Gnieźnieńskiego. Z delegacją niemiecką spotkali się także wójtowie Kiszkowa Tadeusz Bąkowski i Łubowa Andrzej Łozowski.

Wizyta była również dobrą okazją do podsumowania zakończonego kilka dni wcześniej projektu tygodniowego pobytu podopiecznych Świetlicy Środowiskowej „Dzieci z Chmur” oraz Zespołu Placówek Wsparcia Rodziny w Trzemesznie w Luckenwalde. Rewizyta w Gnieźnie planowana jest w roku 2020. Podczas dwudniowej wizyty wspomniano dotychczasowe osiągnięcia międzynarodowej współpracy obu partnerskich samorządów, jak również określono wstępne założenia przyszłorocznej współpracy, której tematyka ma w szczególności dotyczyć możliwości podjęcia wspólnych działań na rzecz promocji przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

Powiat Gnieźnieński współpracuje z Powiatem Teltow-Fläming od 2003 roku. Głównym obszarem wspólnych działań jest promocja przedsiębiorczości, wsparcie szkolnictwa zawodowego oraz wymiana kulturalna. Ważnym obszarem wzajemnej wymiany doświadczeń jest również pomoc społeczna i opieka socjalna. Kornelia Wehlan piastuje funkcję Starosty Powiatu Teltow – Fläming od października 2013 roku. Kadencja starosty trwa 8 lat.

Powiat Teltow – Fläming leży w landzie Brandenburgia, stolicą powiatu jest Luckenwalde. Powiat zamieszkuje ponad 160 tys. mieszkańców na powierzchni blisko 2,1 tys. km 2. Jest to najbliżej oddalony partner zagraniczny Powiatu Gnieźnieńskiego, bo tylko o 360 km. Głównymi dziedzinami gospodarki na terenie Powiatu Teltow – Fläming są biotechnologia, przemysł samochodowy, obróbka i przetwarzanie metali, przemysł spożywczy, odnawialne źródła energii oraz nauka. W południowej części powiatu rozwija się turystyka. Najbardziej znaną atrakcją turystyczną jest trasa rolkowo – rowerowa Fläming –Skate. Branderburski system tras to złożony kompleks aż ośmiu asfaltowych pętli o długości prawie 230 kilometrów. Prowadzą one do wszystkich najważniejszych miejscowości w okolicy oraz pozwalają turystom na dotarcie do najciekawszych atrakcji w powiecie. Innymi atrakcjami turystycznymi Powiatu Teltow – Fläming zasługującymi na uwagą są m.in. wioska muzealna Baruther Glashutte w Baruth, średniowieczne zabytki w Juterbog, czy historyczne młyny w Pektus i Dennewitz.

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki