BIPSobota, 03.6.2023

Szlaki rowerowe ponownie dostępne po nawałnicy

Szlaki rowerowe ponownie dostępne po nawałnicy

Szlaki rowerowe Powiatu Gniezno ponownie są dostępne dla pasjonatów dwóch kółek. Zakończono prace mające na celu odnowienie trzech z pięciu szlaków rowerowych. Przywrócono im pełną przejezdność, odnowiono oznakowanie, a także wycięto krzewy w miejscach zasłaniających kierunkowskazy.

Letnia pora sprzyja odnowieniu szlaków rowerowych, które mocno ucierpiały w wyniku nawałnicy w dniu 11 sierpnia 2017 roku. Z powodu silnych zniszczeń w lasach  trzy z pięciu szlaków rowerowych nie były przez okres blisko dwóch lat przejezdne. Dopiero w tym roku Lasy Państwowe zezwoliły na przeprowadzenie koniecznych prac renowacyjnych. Szlaki żółty, szary i zielony ponownie zapraszają na swoje trasy, choć pewne fragmenty mogą zaskakiwać - po gęstej ilości drzew nie ma śladu. Warto zaznaczyć, że aktualnie trwają również prace nad wyznaczeniem szóstej trasy - szlaku czarnego prowadzącego w kierunku do Niechanowa.

Przypomnijmy, powiatowy system szlaków rowerowych to pięć tras, o łącznej długości ok. 286 km. Wytyczone od podstaw i profesjonalnie oznakowane trasy prowadzą przez najbardziej urokliwe i bogate w walory kulturowe i krajoznawcze tereny. Trasy różnią się długością i stopniem trudności, stąd przed wyjazdem na szlak warto przejrzeć mapki, z którymi można zapoznać się na stronie www.tupowstalapolska.pl. Ze strony można również pobrać ślady GPS wyznaczające trasy przebiegu szlaków.

Cały system szlaków rowerowych Powiatu Gnieźnieńskiego oparty jest na pięciu dużych pętlach startujących i kończących w jednym miejscu. Wszystkie szlaki rozpoczynają swój bieg na Rynku w Gnieźnie i dalej rozchodzą się gwiaździście.

Co ciekawe, cztery pętle podzielone zostały szlakiem łącznikowym w taki sposób aby umożliwić rowerzystom wybranie dwóch wariantów – dłuższego i krótszego.  W związku z tym, zostały one też odpowiednio oznakowane.

Oprócz kolorowego prostokąta informującego na jakim szlaku rowerzysta się aktualnie znajduje, oznakowanie zostało autorsko uzupełnione o symbol cyfry „1” i „2”.

„1” oznacza główną pętlę szlaku, tą dłuższą, natomiast „2” łącznik lub inaczej mówiąc, krótszą wersje szlaku. „2” spotykamy już na trasie i wtedy możemy zdecydować czy mamy jeszcze siłę i chęci, by jechać dalej „1”, czy może skracając dystans wybieramy wariant z „2”.

W sumie przez teren Powiatu Gnieźnieńskiego przebiega ok. 286 km szlaków rowerowych, z czego główne pętle to:

1.   szlak czerwony o długości: 47,6 km

2.   szlak niebieski o długości: 65 km,

3.   szlak żółty o długości: 49 km,

4.   szlak zielony o długości: 45,2 km,

5.   szlak szary o długości: 58,9 km.

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki