BIPÅšroda, 07.6.2023

Czy znaleziono gnieźnieńskie palatium?

Czy znaleziono gnieźnieńskie palatium?

„Ekspedycja Palatium” czyli prace wykopaliskowe archeologów z Muzeum PoczÄ…tków PaÅ„stwa Polskiego w Gnieźnie trwajÄ… już od przeszÅ‚o dwóch tygodni. Powoli odkrywajÄ… one kolejne dowody potwierdzajÄ…ce tezÄ™ o lokalizacji dawnej siedziby pierwszych polskich wÅ‚adców na Górze Lecha w Gnieźnie.

GnieźnieÅ„skie Muzeum od 22 lipca prowadzi badania archeologiczne na Górze Lecha w Gnieźnie. KorzystajÄ…c z przychylnoÅ›ci gnieźnieÅ„skiej Kurii – wÅ‚aÅ›ciciela terenu, stara siÄ™ odpowiedzieć na pytanie: czy gnieźnieÅ„skie palatium znajdowaÅ‚o siÄ™ tuż obok miejsca, na którym obecnie stoi koÅ›cióÅ‚ Å›w. Jerzego? Bo w to, że ono byÅ‚o nie wÄ…tpiÄ… ani archeolodzy, ani historycy.

Kierownikiem wykopalisk jest dr Tomasz Janiak, archeolog z Muzeum PoczÄ…tków PaÅ„stwa Polskiego w Gnieźnie. Jak zapewnia:

Dotychczasowe wyniki badaÅ„ sÄ… bardzo obiecujÄ…ce. OdsÅ‚oniliÅ›my ponownie relikt przedromaÅ„skiej konstrukcji kamiennej, na który natrafiliÅ›my kilka lat temu. Teraz powoli poszerzamy tamten wykop i już wychodzÄ… ciekawe rzeczy. Nie chcÄ™ nic przesÄ…dzać, ale na chwilÄ™ obecnÄ… wszystko przemawia za tym, że mamy do czynienia z jakÄ…Å› budowlÄ… sakralnÄ… bÄ™dÄ…cÄ… przybudówkÄ… wÅ‚aÅ›ciwego palatium. WysuwanÄ… kilka lat temu teoriÄ™ mówiÄ…cÄ… o tym, iż jest to pozostaÅ‚ość po dawnej wieży bramnej możemy odrzucić. JedynÄ… alternatywnÄ… możliwoÅ›ciÄ… dla identyfikacji tego znaleziska jest jeszcze jego okreÅ›lenia jako kolejnego koÅ›cioÅ‚a gnieźnieÅ„skiego z przeÅ‚omu X i XI w. O tym, że on byÅ‚ - wiemy ze źródeÅ‚ pisanych. Jednak Ekspedycja nie odsÅ‚oniÅ‚a jeszcze 1/3 tego co zamierza. Przed nami kolejny ważny element ukÅ‚adanki – mówi dr Janiak -  pozostaÅ‚oÅ›ci fundamentu odkryte jeszcze w latach 80. po poÅ‚udniowej stronie koÅ›cioÅ‚a Å›w. Jerzego. Gdy już znajdziemy ich połączenie z reliktami owej „przybudówki” które już odsÅ‚oniliÅ›my, to bÄ™dziemy mogli powiedzieć z całą pewnoÅ›ciÄ…, że je mamy!

Podobnego zdania jest także dyrektor Muzeum PoczÄ…tków PaÅ„stwa Polskiego w Gnieźnie, dr MichaÅ‚ Bogacki.

Odkrywanie przeszÅ‚oÅ›ci to trochÄ™ jak ukÅ‚adanie puzzli, gdzie poszczególne elementy porozrzucane sÄ… po pokoju, a niektóre nawet wciÄ…gniÄ™te dawno zostaÅ‚y przez odkurzacz – mówi dr MichaÅ‚ Bogacki, dyrektor gnieźnieÅ„skiego Muzeum. My mamy już dziÅ› tych elementów sporo, jednak ciÄ…gle szukamy kolejnych i staramy siÄ™ je odpowiednio dopasować. Zapewne sporo jeszcze znajduje siÄ™ pod dywanem – w tym przypadku pod koÅ›cioÅ‚em Å›w. Jerzego. ByÅ‚oby dobrze, gdyby w przyszÅ‚ym roku, korzystajÄ…c z planowanych prac remontowych, udaÅ‚o siÄ™ zajrzeć pod posadzkÄ™. Mamy nadziejÄ™, że bÄ™dzie to możliwe. MogÄ™ zaryzykować stwierdzenie, że celem tych ewentualnych przyszÅ‚orocznych badaÅ„ nie bÄ™dzie już dowodzenie lokalizacji palatium, a próba jego rekonstrukcji.

Prace tegorocznej ekspedycji nie zakoÅ„czÄ… siÄ™ z chwilÄ… zasypania ostatniego wykopu. Pozyskany materiaÅ‚ trzeba bÄ™dzie poddać specjalistycznym analizom laboratoryjnym, a nastÄ™pnie wszystko opisać. To ta mniej widowiskowa część pracy archeologów.

Badania nie byÅ‚yby możliwe bez udziaÅ‚u finansowego Starostwa Powiatowego w Gnieźnie oraz Miasta Gniezna. Dodatkowo, przedsiÄ™wziÄ™cie wsparÅ‚y finansowo lub materiaÅ‚owo gnieźnieÅ„skie firmy: ZakÅ‚ada Ogólnobudowlany Grinbud Gniezno, Trepko, Scanclimber, Complet Furniture.

Wszystkich którzy chcieliby wspomóc prowadzone badania Muzeum prosi o kontakt lub wpÅ‚aty na konto nr 16 1020 4115 0000 9402 0004 0816 (w tytule: „Ekspedycja Palatium”).

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki