Mija kilka lat, odkÄ…d w 2012 r. Szlak Piastowski przebudowano, to znaczy znodyfikowano jego przebieg. Jednak zmianom na tej unikalnej w skali kraju trasie nie ma koÅ„ca, tu siÄ™ ciÄ…gle coÅ› dzieje: modernizuje siÄ™ stare obiekty, stawia nowe, inwestuje siÄ™ w system informacji, oznakowanie. Wszystko po to, żeby jak najwiÄ™cej turystów chciaÅ‚o tutaj oddychać historiÄ…. I to peÅ‚nÄ… piersiÄ….
Kolebka państwowości
Szlak Piastowski to jedna z najstarszych tras turystyki kulturowej w naszym kraju. Jak sama nazwa wskazuje, łączy obiekty, które albo pochodzÄ… z epoki piastowskiej, jak katedra w Gnieźnie, palatium na Ostrowie Lednickim czy katedra w Poznaniu, albo do niej nawiÄ…zujÄ… przez swoje zbiory lub cel dziaÅ‚alnoÅ›ci, tu oczywiÅ›cie mowa o muzeach, placówkach interpretacji dziedzictwa lub parkach tematycznych. W sumie na całą trasÄ™, która wiedzie przez ponad 600 km na terenie województwa wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego, skÅ‚ada siÄ™ okoÅ‚o 60 różnorodnych obiektów.
Z duchem czasu
WÅ‚aÅ›nie ta różnorodność obiektów jest siłą szlaku. Rodziny z dziećmi, wycieczki szkolne, seniorzy czy grupy indywidualne, które ceniÄ… sobie aktywny wypoczynek – wszyscy mogÄ… znaleźć na trasie ofertÄ™, która uwzglÄ™dnia ich zainteresowania i potrzeby. Bo obok reliktów przeszÅ‚oÅ›ci, pomników historii i Å›wiadków epoki Piastów na szlaku pojawiajÄ… siÄ™ takie miejsca jak Brama Poznania, które dziÄ™ki wykorzystaniu wspóÅ‚czesnej technologii, multimediów przekazujÄ… wiedzÄ™ o historii w angażujÄ…cy odbiorcÄ™ sposób. Aby tÄ™ Å›wiadomość o atrakcyjnoÅ›ci szlaku rozpowszechnić, zachÄ™cić do odwiedzenia miejsc zwiÄ…zanych z poczÄ…tkami chrzeÅ›cijaÅ„stwa i paÅ„stwowoÅ›ci na ziemiach polskich, jednym sÅ‚owem, zainteresować i przyciÄ…gnąć goÅ›ci, podejmuje siÄ™ szereg dziaÅ‚aÅ„ inwestycyjnych i promocyjnych.
Projekt z rozmachem
Jednym z takich dziaÅ‚aÅ„ (wyjÄ…tkowym, jeÅ›li chodzi o zakres i zÅ‚ożoność) jest projekt „Rozwój kluczowego szlaku dziedzictwa kulturowego województwa wielkopolskiego pod nazwÄ… Szlak Piastowski”, wspóÅ‚finansowany ze Å›rodków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Liderem projektu jest Wielkopolska Organizacja Turystyczna. Jako stowarzyszenie koncentrujÄ…ce siÄ™ na promocji Wielkopolski jako regionu atrakcyjnego turystycznie WOT nie pierwszy raz inicjuje i angażuje siÄ™ w dziaÅ‚ania zwiÄ™kszajÄ…ce rozpoznawalność Szlaku Piastowskiego, np. w 1050. rocznicÄ™ chrztu Polski zrealizowano 9-miesiÄ™cznÄ… kampaniÄ™ promocyjnÄ… w mediach regionalnych i ogólnopolskich.
Obecny projekt ruszyÅ‚ w 2017 roku pracami przy oznakowaniu szlaku. W sumie postawiono 274 znaków drogowych, które uÅ‚atwiajÄ… podróżujÄ…cym szlakiem orientacjÄ™. Przy okazji peÅ‚niÄ… funkcjÄ™ promocyjnÄ…. Nietrudno zgadnąć, że kto przejedzie kilka razy np. obok tablicy informujÄ…cej, że za 4 km znajdujÄ… siÄ™ dwa obiekty o zagadkowych nazwach Gród Pobiedziska i Skansen Miniatur, to w koÅ„cu ulegnie ciekawoÅ›ci, skrÄ™ci, zatrzyma siÄ™ i… zachwyci.
Partnerzy i inwestycje
Partnerami opisywanego projektu sÄ… Miasto Gniezno, Miasto Kalisz, Miasto Konin, Gmina Pobiedziska i Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej w Pyzdrach. W każdej z tych miejscowoÅ›ci przedsiÄ™wziÄ™to inne dziaÅ‚ania, ale cel ich byÅ‚ wspólny: za pomocÄ… inwestycji i nowoczesnych Å›rodków przekazu trafić w oczekiwania wspóÅ‚czesnych odbiorców. I tak w Gnieźnie wytyczono Trakt Królewski, trasÄ™ miejskÄ…, która wiedzie po zabytkach ważnych dla miasta i kraju. TrasÄ™ tÄ™ uatrakcyjniajÄ… rzeźby królów Polski, postaci legendarnych, wreszcie królików. Te ostatnie dziÄ™ki aplikacji Królika GoÅ„ zabierajÄ… turystów na emocjonujÄ…cy spacer także w zauÅ‚ki poza najstarszÄ… częściÄ… miasta.
Z kolei w Kaliszu w Baszcie Dorotce urzÄ…dzono Centrum Kaliskich BaÅ›ni i Legend, które zaprasza nie tylko najmÅ‚odszych do poznania lokalnych podaÅ„. Rzeźby nawiÄ…zujÄ…ce do legend, postawione przed basztÄ…, zachÄ™cajÄ… do jej odwiedzenia. W Å›rodku zaÅ› i atmosfera miejsca, i filmy animowane sprzyjajÄ… wyobraźni szukajÄ…cej odskoczni.
Gmina Pobiedziska postawiÅ‚a na modernizacjÄ™ Skansenu Miniatur Szlaku Piastowskiego, a w Koninie nowoczeÅ›nie zagospodarowano teren wokóÅ‚ SÅ‚upa koniÅ„skiego. Muzeum Ziemi Pyzdrskiej otwarÅ‚o wystawÄ™ o tematyce piastowskiej w zabytkowym domu podcieniowym.
Rozszerzona rzeczywistość i demaskowanie historii
WÅ›ród innych dziaÅ‚aÅ„ w ramach projektu zaplanowano pionierskie rozwiÄ…zanie: wyposażenie turystycznych tablic informacyjnych przed czternastoma obiektami Szlaku Piastowskiego w aplikacjÄ™ rozszerzonej rzeczywistoÅ›ci. Za kilka tygodni, odwiedzajÄ…c, np. SÅ‚up w Koninie czy dom podcieniowy w Pyzdrach, bÄ™dzie można dziÄ™ki technologii AR dowiedzieć siÄ™ o przeszÅ‚oÅ›ci tego miejsca, oglÄ…dajÄ…c trójwymiarowÄ… animacjÄ™.
PrzedsiÄ™wziÄ™cia inwestycyjne na szlaku idÄ… w parze z szerokÄ… akcjÄ… informacyjno-promocyjnÄ…. KilkumiesiÄ™czna kampania ogólnopolska „Zdemaskuj historiÄ™ na Szlaku Piastowskim” byÅ‚a obecna na ulicach najwiÄ™kszych miast w formie citylightów, w mediach spoÅ‚ecznoÅ›ciowych i na imprezach plenerowych. IntrygujÄ…ce postacie zamaskowanych królów z dynastii Piastów miaÅ‚y przyciÄ…gnąć uwagÄ™, wzbudzić ciekawość i w efekcie skÅ‚onić do odwiedzenia strony szlakpiastowski.pl, a tam z kolei wciÄ…gnąć do gry polegajÄ…cej na rozszyfrowaniu tożsamoÅ›ci danej postaci historycznej.
Ponadto zorganizowano kilka podróży studyjnych z udziaÅ‚em dziennikarzy, blogerów i touroperatorów. UkazaÅ‚a siÄ™ seria artykuÅ‚ów na portalu podroze.onet.pl, a efekty wizyt osób opiniotwórczych bÄ™dÄ… widoczne przez nastÄ™pne tygodnie w formie reportaży, wpisów, relacji, zdjęć, rekomendacji w mediach tradycyjnych i elektronicznych, a także ofert touroperatorów na wyjazdy zorganizowane. DziaÅ‚ania promocyjne wspiera dystrybuowanie folderów, ulotek, gadżetów przygotowanych z myÅ›lÄ… o różnych grupach turystów (dla najmÅ‚odszych - książeczka z naklejkami, dla smakoszy - folder o kuchni Piastów, dla wysportowanych - specjalna ulotka, jak połączyć aktywny wypoczynek ze zwiedzaniem).
Projekt się kończy, Szlak Piastowski czeka
Czy projekt przyniesie spodziewany rezultat i zwiÄ™kszy rozpoznawalność szlaku, usatysfakcjonuje turystów, poskutkuje rekomendacjÄ…, przyciÄ…gnie wiÄ™kszÄ… liczbÄ™ odwiedzajÄ…cych - na te pytania bÄ™dzie można odpowiedzieć w przyszÅ‚oÅ›ci, po przeprowadzeniu ankiet przez zaangażowanÄ… już agencjÄ™ badawczÄ…. Ale nie czekajÄ…c na oficjalne podsumowania i analizy, warto sprawdzić samemu, który król siedzi na deptaku przed ratuszem w Gnieźnie, jak w popoÅ‚udniowym sÅ‚oÅ„cu wyjdzie zdjÄ™cie z wieży widokowej w Pobiedziskach, kto ufundowaÅ‚ SÅ‚up koniÅ„ski i co miaÅ‚ takiego w sobie szewczyk Marcinek, że staroÅ›cianka kaliska pokochaÅ‚a go na zabój.