BIPSobota, 03.6.2023

Promocja Powiatu Gniezno podczas 25-lecia Powiatu Teltow-Flaeming

Promocja Powiatu Gniezno podczas 25-lecia Powiatu Teltow-Flaeming

25-lecie Powiatu Teltow-Flaeming w Niemczech, było okazją do spotkania samorządowców z Polski i Niemiec, podczas drzwi otwartych powiatowej administracji, które odbyły się 7 września br. w Luckenwalde.

Delegacja samorządowców Powiatu Gnieźnieńskiego, na czele ze starostą Piotrem Gruszczyńskim oraz wicestarostą Anną Jung uczestniczyła między innymi w prezentacji funkcjonowania miejscowego urzędu oraz w okolicznościowej wystawie ukazującej dokonania niemieckiego powiatu w obszarze społeczno-gospodarczym na przestrzeni minionych 25 lat. Wśród stoisk promocyjnych goszczących w tym dniu na dziedzińcu urzędu starostwa w Luckenwalde nie zabrakło miejsca dla Powiatu Gnieźnieńskiego, który prezentował bogatą ofertę turystyczno-kulturalną naszego regionu.

Ważnym punktem spotkania była również inauguracja 19. Festiwalu Osób Niepełnosprawnych i Skaterów, który każdego roku popularyzuje wśród jego uczestników aktywność fizyczną, zachęcając przede wszystkim do jazdy rowerem, na rolkach czy deskorolce po znanym w całych Niemczech szlaku Teltow-Flaeming Skate.

Powiat Gnieźnieński współpracuje z Powiatem Teltow-Fläming od 2003 roku. Głównym obszarem wspólnych działań jest promocja przedsiębiorczości, wsparcie szkolnictwa zawodowego oraz wymiana kulturalna. Ważnym obszarem wzajemnej wymiany doświadczeń jest również pomoc społeczna i opieka socjalna. Kornelia Wehlan piastuje funkcję Starosty Powiatu Teltow – Fläming od października 2013 roku. Kadencja starosty trwa 8 lat. Powiat Teltow – Fläming leży w landzie Brandenburgia, stolicą powiatu jest Luckenwalde. Powiat zamieszkuje ponad 160 tys. mieszkańców na powierzchni blisko 2,1 tys. km 2. Jest to najbliżej oddalony partner zagraniczny Powiatu Gnieźnieńskiego, bo tylko o 360 km.

Głównymi dziedzinami gospodarki na terenie Powiatu Teltow – Fläming są biotechnologia, przemysł samochodowy, obróbka i przetwarzanie metali, przemysł spożywczy, odnawialne źródła energii oraz nauka. W południowej części powiatu rozwija się turystyka. Najbardziej znaną atrakcją turystyczną jest trasa rolkowo – rowerowa Fläming–Skate. Branderburski system tras to złożony kompleks aż ośmiu asfaltowych pętli o długości prawie 230 kilometrów. Prowadzą one do wszystkich najważniejszych miejscowości w okolicy oraz pozwalają turystom na dotarcie do najciekawszych atrakcji w powiecie. Innymi atrakcjami turystycznymi Powiatu Teltow – Fläming zasługującymi na uwagą są m.in. wioska muzealna Baruther Glashutte w Baruth, średniowieczne zabytki w Juterbog, czy historyczne młyny w Pektus i Dennewitz.
 

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki