BIPPiątek, 02.6.2023

Zostań ambasadorem rowerowym Powiatu Gniezno

Zostań ambasadorem rowerowym Powiatu Gniezno

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem szlaków rowerowych Powiatu Gnieźnieńskiego i zależy Tobie na odpowiednim oznakowaniu szlaków – zostań ambasadorem rowerowym Powiatu Gniezno. Zgłoś wszelkie ubytki na trasach szlaku, a otrzymasz zestaw gadżetów rowerowych z logo powiatu.

Przypomnijmy, oficjalne otwarcie powiatowego systemu szlaków rowerowych odbyło się w maju 2014 roku. Każdego roku szlaki są monitorowane przez przedstawicieli starostwa, którzy objeżdżają wszystkie szlaki rowerowe w obie strony na rowerach. Na podstawie corocznych inwentaryzacji są podejmowane naprawy w oznakowaniu szlaków oraz następuje ich odświeżenie (m.in. z powodu korozji drewna, wyblaknięcia farb itp.). Dzięki takiemu gospodarskiemu podejściu infrastruktura szlaków rowerowych jest utrzymana w odpowiednim stanie, nie ma problemów z przejechaniem pętli.

Wartym odnotowania jest fakt, iż w wyniku nawałnicy, która przeszła przez powiat gnieźnieński w dniu 11 sierpnia 2017 roku, ucierpiały również szlaki rowerowe. Najwięcej uszkodzeń odnotowano na szlaku zielonym, na odcinku przed i za jeziorem Głęboczek, przez Lasy Nowaszyckie, Lasy Królewskie do Dębówca. Na tym odcinku przez okres blisko 2 lat obowiązywał całkowity zakaz wstępu do lasu. Drobne naprawy konieczne były do wykonania na szlaku szarym, za Gołąbkami do Dębówca, a także na szlaku żółtym, na odcinku od ul. Pustachowskiej do Gębarzewa. Szlaki rowerowe Powiatu Gniezno ponownie stały się dostępne dla pasjonatów dwóch kółek w lipcu br. Szlakom przywrócono pełną przejezdność, odnowiono oznakowanie, a także wycięto krzewy w miejscach zasłaniających kierunkowskazy.

Aktualnie przez teren powiatu gnieźnieńskiego przebiega ok. 340 km szlaków rowerowych, czyli sześć głównych tras:

  • szlak czerwony o długości: 47,6 km - wyznaczona trasa przebiega przez północno - zachodnią część powiatu gnieźnieńskiego i obejmuje fragment terenów Lednickiego Parku Krajobrazowego. Najwięcej atrakcji zapewnia jej środkowy odcinek. Jadąc wzdłuż Jeziora Lednickiego szlak prowadzi na Pola Lednickie.
  • szlak niebieski o długości: 65 km - przebiega w pobliżu licznych jezior, wiedzie przez obszary Natury 2000 nad Jeziorem Wierzbiczańskim. Mniej więcej w połowie pętli dociera do Ośrodka Sportowo-Rekreacyjnego Skorzęcin nad Jeziorem Niedzięgiel. Dalej, już w lasach skorzęcińskich, szlak prowadzi do pięknie położonego nad jeziorem, w samym środku lasu, Leśnictwa Piłka, gdzie podziwiać można stary młyn wodny. Dziś pełni on funkcję rekreacyjno–turystyczną.  Łącznik skracający trasę znajduje się między miejscowościami Lubochnia i Kujawki, gdzie można podziwiać panoramę Jeziora Modrze. 
  • szlak zielony o długości: 45,2 km -  większa jego część poprowadzona została przez tereny leśne lub rolnicze. Na uwagę zasługuje przede wszystkim odcinek wysunięty najdalej na północ, który znajduje się w malowniczym kompleksie Lasów Królewskich i wiedzie między kilkoma niewielkimi jeziorami. Szlak jest przeznaczony dla wytrawnych rowerzystów.
  • szlak szary o długości: 58,9 km - prowadzi przez północno-wschodnią część powiatu gnieźnieńskiego, jedynie na krótkim odcinku wychodząc za jego granice i wkraczając na tereny Województwa Kujawsko–Pomorskiego. Na trasie spotkać można wiele ciekawych miejsc. W kulminacyjnym punkcie szlaku, będącym jednocześnie jego półmetkiem, czeka 12-metrowa wieża widokowa w miejscowości Duszno. Kilka kilometrów dalej szlak prowadzi do Trzemeszna.
  • szlak żółty o długości: 49 km - prowadzi mało ruchliwymi drogami asfaltowymi, natomiast odcinki szutrowe charakteryzują się raczej niskim stopniem trudności. Na jego trasie natrafić można na kilka mało znanych, osobliwych atrakcji powiatu gnieźnieńskiego. Odcinek pomiędzy Wierzycami a Czerniejewem wiedzie poprzez piękny kompleks Lasów Czerniejewskich.
  • szlak czarny o długości: 53,3 km – nowo oddany w roku 2019 szlak prowadzący na południowy wschód od Gniezna, w kierunku do Niechanowa i Witkowa. Szlak czarny jest łatwy pod względem ukształtowania terenu i bardzo atrakcyjny. Większość szlaku biegnie po mało uczęszczanych drogach asfaltowych i przecina powiatowe szlaki Mitów i Legend, Pałaców i Dworów, a nawet  drogę św. Jakuba. Na jego terasie możemy spotkać trójgłowego smoka z Drachowa, mityczną Izydę z synem Horusem czy pałace w Kołaczkowie i Niechanowie.

 

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki