BIPCzwartek, 08.6.2023

Szlak Piastowski na 2. miejscu w kraju

Projekt został zaakceptowany do realizacji przez Ministerstwo Gospodarki w ramach środków unijnych z Sektorowego Programu Operacyjnego. Wśród kilkunastu nadesłanych propozycji akceptację ministerstwa uzyskało osiem projektów regionalnych, wśród których Szlak Piastowski znalazł się na drugim miejscu.

Koszt całego projektu to 41 mln zł., z czego 21,5 mln dt. zadań planowanych do realizacji na terenie powiatu gnieźnieńskiego i prawie 20 mln na terenie powiatu żnińskiego. Projekt będzie realizowany w latach 2008 - 2013.

Na terenie powiatu gnieźnieńskiego największe zainteresowanie budzą propozycje takich działań jak m.in. budowa Muzeum Figur Woskowych przedstawiające pierwszych pięciu królów polskich koronowanych w Pierwszej Stolicy oraz sławne postacie historyczne, które przebywały lub odwiedzały Gród Lecha, budowa grodu słowiańskiego nad Jeziorem Jelonek w Gnieźnie, rozbudowa i modernizacja ścieżek rowerowych, rekultywacja Jeziora Świętokrzyskiego w Gnieźnie oraz budowa centrum turystyki konnej.

W powiecie żnińskim mają z kolei powstać m.in. takie atrakcje jak: park jurajski w Rogowie, wieża Eiffla w miejscowości Paryż na terenie Gm. Żnin, drewniana palisada obronna wokół zamku "Diabła Weneckiego" w miejscowości Wenecja. Ponadto władze powiatu żnińskiego planują odbudowę i rekonstrukcję całego weneckiego kompleksu zamkowego.

W projekcie sporo miejsca poświęcono również żnińskiej i gnieźnieńskiej kolejce wąskotorowej. Zakłada się remont obu kolejek, torowisk oraz rozbudowę bazy kolejek.

W dniu 11 sierpnia br. w Żninie Zbigniew Jaszczuk Starosta Żniński i Jacek Kowalski Starosta Gnieźnieński podpisali deklarację w sprawie realizacji projektu. Zgodnie z jej zapisami sygnatariusze porozumienia wyrazili wolę szybkiej konkretyzacji Deklaracji Współpracy m.in. poprzez opracowanie i wdrożenie wspólnych programów operacyjnych oraz realizowanie wspólnych projektów funkcjonalnie ze sobą powiązanych. Obie strony zadeklarowały ponadto, że działania zmierzające do aktywizacji gospodarczej i turystycznej Szlaku Piastowskiego będą prowadzili z poszanowaniem zasady zrównoważonego rozwoju.

Pracownicy obu samorządów powiatowych mają czas do końca 2007 roku na przygotowanie wszelkiej koniecznej dokumentacji na realizację poszczególnych zadań zapisanych w projekcie, podpisanie stosownych umów i deklaracji współpracy z ewentualnymi partnerami wykonawczymi.

Niniejszy projekt jest pierwszym tak dużym przedsięwzięciem o charakterze infrastrukturalnym skierowanym na rozwój Szlaku Piastowskiego.

Agnieszka Rzempała-Chmielewska
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki