BIPNiedziela, 04.6.2023

Gnieźnieński szpital samodzielnie wykona testy na obecność koronawirusa

Gnieźnieński szpital samodzielnie wykona testy na obecność koronawirusa

Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie, jako jeden z nielicznych w kraju szpitali powiatowych,  zakupił urządzenie do testów GeneXpert System, które pozwala w krótkim czasie wykrywać obecność koronawirusa w organizmie. Wynik badania otrzymuje się już po około jednej godzinie.

Zakup urządzenia wartego blisko 300 tys. złotych możliwy był dzięki wsparciu okazanemu przez mieszkańców, przedsiębiorców i lokalne samorządy. Zastosowanie urządzenia GeneXpert System (TECHNOLOGIA Real Time PCR) pozwoli, po uzyskaniu zgody Ministerstwa Zdrowia i prawidłowych wynikach badań walidacyjnych, na uniezależnienie się od konieczności wysyłania próbek do państwowych laboratoriów oraz znacznie przyspiesza proces diagnostyki pacjentów. Zasada testu, polega na wykryciu materiału genetycznego wirusa SARS-CoV-2 w badanych próbach. Dlatego też, również u pacjentów nie posiadających objawów chorobowych będzie możliwe wykonanie testu i potwierdzenie obecności wirusa.

To nie jedyne dobre wieści z gnieźnieńskiego szpitala bowiem już niebawem dotrą do niego cztery nowe respiratory zakupione również dzięki lokalnej akcji wsparcia szpitala. Ponadto, dzięki pozytywnej odpowiedzi na apel powiatowego samorządu i wsparciu Urzędu Miejskiego w Gnieźnie możliwe było wyposażenie Szpitala Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie w dwa urządzenia do dezynfekcji pomieszczeń i karetek metodą zamgławiania.

 

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki