BIPPiątek, 09.6.2023

Zagrożenie suszą w Wielkopolsce

Zagrożenie suszą w Wielkopolsce

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa prowadzący System Monitoringu Suszy Rolniczej (SMSR) opublikował pierwszy raport obejmujący okres od 21 marca do 20 maja br. Z raportu wynika, że zagrożenie suszą jest największe dla zbóż jarych, ozimych i truskawek. Kształtuje się ono w przedziale między 26,5% a 67,5% powierzchni upraw. Największe niedobory wody zanotowano w województwach lubuskim i wielkopolskim.

Zagrożenie suszą rolniczą jest wynikiem braku opadów atmosferycznych. W marcu tego roku spadło zaledwie 20 mm deszczu, miesiąc kwiecień okazał się bezdeszczowy, a maj przyniósł opady rzędu 48,8 mm. Łącznie od początku wegetacji spadło około 68 mm opadów, co jednoznacznie świadczy o dużym niedoborze wody dla roślin uprawnych. Szacuje się, że dłuższe utrzymywanie się takiej sytuacji może przyczynić się do obniżenia plonów przynajmniej o 20%.

W 2019 roku susza dotknęła 3 275 gospodarstw rolnych, co stanowi 82% ogólnej ich liczby. Straty w uprawach sięgały nawet 70%. Pomimo informacji o kolejnych wypłatach zaległej pomocy suszowej za 2019 rok, do Wielkopolskiej Izby Rolniczej wciąż napływają informacje o rolnikach oczekujących na realizację rządowego świadczenia. Łączna wnioskowana kwota pomocy w województwie wielkopolskim opiewała na ponad 627 mln zł, z czego wypłacono dotychczas blisko 312 mln zł.

fot. Erwin Nowak (pixabay.com)

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki