BIPCzwartek, 08.6.2023

Wielkopolski Rolnik Roku 2019 jest z powiatu gnieźnieńskiego

Wielkopolski Rolnik Roku 2019 jest z powiatu gnieźnieńskiego

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego ogłosił zwycięzców XIX edycji Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku. Wśród laureatów przedsięwzięcia są rolnicy z terenu powiatu gnieźnieńskiego - państwo Dorota i Roman Długi z Gniewkowa. Zwyczajowo wyniki konkursu prezentowane są podczas uroczystej gali wręczenia nagród, jednakże z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne finałowa gala konkursu odbędzie się w przyszłym roku.

Z laureatami XIX edycji Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2019, spotkał się Piotr Gruszczyński - Starosta Gnieźnieński oraz Zbigniew Stajkowski - Wiceprezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej i Janusz Winiarski – zastępca dyrektora Wydziału Środowiska, Leśnictwa i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Gnieźnie.

Konkurs Wielkopolski Rolnik Roku jest największym przedsięwzięciem w regionie promującym wielkopolskie rolnictwo. Na przestrzeni 19 lat trwania konkursu, uczestniczyło w nim ponad 1200 rolników z całej wielkopolski, a nagrodę główną - statuetkę Siewcy otrzymało 185 producentów rolnych. W konkursie mogą uczestniczyć rolnicy, którzy prowadzą gospodarstwo rolne od co najmniej 7 lat. Na laureatów konkursu czeka statuetka Siewcy oraz nagroda finansowa. Oceny gospodarstw dokonuje specjalnie powołana Kapituła Konkursu. Ocenie podlega m.in. organizacja pracy gospodarstw, osiągany efekt ekonomiczny, perspektywy rozwoju, a także ich infrastruktura, wyposażenie i estetyka. W końcowym etapie konkursu, Kapituła wskazuje 20 nominowanych podmiotów, spośród których 10 otrzymuje tytuł Wielkopolskiego Rolnika Roku.

Informacja o laureatach

Państwo Dorota i Roman Długi prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 180 ha w miejscowości Gniewkowo, gmina Kiszkowo w powiecie gnieźnieńskim. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji roślinnej oraz produkcji ekologicznych brykietów opałowych z agrobiomasy niedrzewnej. W ramach Gminnego Programu Gospodarki Niskoemisyjnej i programu Czyste Powietrze gospodarstwo promuje Odnawialne Źródła Energii i produkuje brykiety ze słomy i trawy na cele grzewcze oraz bytowe. Gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane, posiada własną linię do produkcji brykietów w technologii BIOMASSER. Gospodarstwo współpracuje z wielkopolskimi szkołami, uczelniami i instytucjami naukowymi w zakresie odbywania praktyk i staży oraz wykonywania badań naukowo-rozwojowych w dziedzinie wykorzystania agrobiomasy dla Odnawialnych Źródeł Energii, ochrony środowiska naturalnego oraz klimatu. W gospodarstwie odbywają się prezentacje technologii BIOMASSER dla licznie odwiedzających gospodarstwo gości z kraju i zagranicy. Pan Roman Długi został powołany przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego w skład Forum Inteligentnych Specjalizacji w grupie Biosurowce, co pozwala wraz z innymi przedsiębiorcami i naukowcami wpływać na rozwój Wielkopolski.

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki