BIPPiątek, 09.6.2023

Powiat Gnieźnieński partnerem Stolicy eXperymentu

Powiat Gnieźnieński partnerem Stolicy eXperymentu

Ponad 8 mln złotych dofinansowania udzieliła Miastu Gniezno Villum Fonden, która wraz z Velux Fonden wchodzą w skład Fundacji Velux. Dzięki otrzymanemu wsparciu w Gnieźnie w ramach projektu „Stolica eXperymentu” powstanie nowoczesne centrum kształcenia funkcjonujące w oparciu o założenie STEM: Science, Technology, Engineering end Mathematics (Nauka, Technologia, Inżynieria i Matematyka).

W uroczystej inauguracji przedsięwzięcia, która odbyła się 21 sierpnia w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gnieźnie, udział wzięli liderzy i partnerzy inicjatywy, między innymi Piotr Gruszczyński, Starosta Gnieźnieński, Tomasz Budasz, Prezydent Miasta Gniezna, Jens-Jorgen Pedersen, Kierownik Projektu oraz pomysłodawca projektu Jarosław Grobelny, Zastępca Prezydenta Miasta Gniezna.

Jak informują liderzy projektu, jego ideą jest kształtowanie w młodych ludziach przede wszystkim fascynacji techniką i technologią, ale również chęci poszukiwania nowych rozwiązań, innowacji i prowadzenia badań. W tym celu w najbliższych latach w sąsiedztwie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gnieźnie przy ul. Słowackiego, planowane jest uruchomienie w Gnieźnie interaktywnego centrum, które będzie zarówno miejscem odpowiednim do zabawy, jak i nauki. Co istotne, projekt skierowany jest nie tylko do najmłodszych mieszkańców regionu, ale również do uczniów szkół średnich i studentów. Przedsięwzięcie zakłada stworzenie w Gnieźnie Centrum Nauki i Kształcenia Zawodowego o powierzchni 1400 m2, które wprowadzi młodych ludzi w tematykę z zakresu nauki i techniki, w tym mechaniki, fizyki, chemii, robotyki, automatyki, programowania a także modelowania kształtów i wirtualnej rzeczywistości. Duży nacisk zostanie położony na podstawy programowania.

Pomysłodawcy projektu oczekują, że dzięki podjętej inicjatywie „Stolicę eXperymentu” odwiedzi rocznie 80 tysięcy gości, którzy zachęcani będą także do współpracy oraz wykorzystywania ekspozycji w celu poszukiwania odpowiedzi na pytania dotyczące nauki i techniki. Centrum powstaje we współpracy z lokalnymi szkołami branżowymi i średnimi, a jego ambicją jest szeroka promocja kształcenia zawodowego oraz zachęcenie młodych ludzi do wybrania kariery w dziedzinie nauki i techniki. W tym celu „Stolica eXperymentu” planuje także organizowanie inspirujących zajęć czy warsztatów w laboratoriach, prowadzonych przez nietuzinkowych wykładowców akademickich i nauczycieli.

 

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki