BIPNiedziela, 28.5.2023

Festiwal Akademia Gitary przeszedł do historii

Festiwal Akademia Gitary przeszedł do historii

W miniony piątek 21 sierpnia, w gnieźnieńskiej Katedrze odbył się wyjątkowy koncert organizowany w ramach powszechnie znanego w pierwszej stolicy polski Festiwalu Akademia Gitary.

Tegoroczna odsłona wydarzenia opatrzona została podtytułem Coda i niczym zakończenie stosowane w kompozycjach muzycznych, była zwieńczeniem oraz podsumowaniem historii Akademii Gitary, a tym samym ukłonem w stronę fanów brzmień gitarowych, którym w ten sposób podziękowano za 13 wspólnych lat.

Tym razem w murach Katedry usłyszeć można było recital duetu wybitnych muzyków: nominowanego do nagrody Grammy, nagrywającego wyłącznie z Deutsche Grammophon mandolinisty izraelskiego pochodzenia, Avi Avitala oraz Łukasza Kuropaczewskiego, dyrektora artystycznego Festiwalu, profesora Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz Uniwersytetu Artystycznego w Grazu.

Akademia Gitary to projekt, który powstał z potrzeby przełamywania barier w dostępie do kultury i organizacji koncertów gitarowych na najwyższym poziomie. Przyciągnął tym samym do wielu miast i mniejszych miejscowości w Wielkopolsce melomanów i miłośników gitary z całej Europy, dając też możliwość podróżowania po regionie z festiwalową mapą koncertów. Przez lata był to jedyny projekt w Polsce, ukazujący pełny zakres możliwości twórczych związanych z gitarą, począwszy od gatunków muzycznych po praktyki wykonawcze.

Łącznie podczas wszystkich edycji festiwalu wystąpiło około 1000 artystów z Polski i zza granicy, w projekt włączyło się ponad 70 miast oraz 200 partnerów, zorganizowanych zostało 12 kursów gitarowych prowadzonych przez najwybitniejszych pedagogów z całej Europy, a oferta artystyczna dotarła do publiczności w całej Wielkopolsce łącząc ludzi różnych pokoleń i narodowości.

Realizacja Festiwalu od wielu lat możliwa była dzięki przychylności oraz zaangażowaniu wielu samorządów i instytucji, dlatego wstęp na wydarzenia był bezpłatny. Powiat Gnieźnieński wspierał finansowo to  niezwykłe wydarzenie kulturalne, a partnerem wydarzenia było niezmiennie Centrum Kultury „ESTEDE”. Akademia Gitary ma również wymiar charytatywny – od samego początku w trakcie wydarzeń Stowarzyszenie prowadziło zbiórkę publiczną na nieuleczalnie chore dzieci z Wielkopolski.

Organizatorem festiwalu było BONA FIDE Stowarzyszenie Wielkopolan, działające od ponad 16 lat. Jego członkowie to ludzie, którzy na co dzień zajmują się pracą naukową, prowadzą własne firmy i pracują w instytucjach kultury, a w ramach Stowarzyszenia działają wspólnie na rzecz promocji Poznania i regionu, wspierając przy tym charytatywnie domy dziecka oraz hospicja.

Fot. eSTeDe

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki