BIPPiątek, 09.6.2023

POZOSTAWIENI - film fabularny zrealizowany przez eSTeDe

POZOSTAWIENI - film fabularny zrealizowany przez eSTeDe

Film „POZOSTAWIENI”, to jeden z owoców projektu napisanego przez pracowników Centrum Kultury „Scena to dziwna”, zatytułowanego: Gnieźnianie w „Cudzie nad Wisłą”. Po przejściu kwalifikacji i uzyskaniu wysokiej oceny w konkursie, projekt uzyskał dofinansowanie ze środków finansowych Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022.

W ramach projektu, odbyły się cztery spacery historyczne, których efektem są cztery filmy dokumentalne przedstawiające udział Gnieźnian w wojnie polsko-bolszewickiej. Dokumenty te, ukazujące się cyklicznie przez cały wrzesień, można nadal oglądać na stronach internetowych Centrum Kultury.

Podczas projektu przeprowadzono także warsztaty aktorskie dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. W rezultacie zrealizowanych zajęć powstał piąty film, tym razem film fabularny. Zamierzeniem produkcji filmowej było wywołanie wśród widzów efektu wzmocnienia świadomości, jak ważną rolę w kształtowaniu II Rzeczpospolitej mieli rdzenni Wielkopolanie walczący na wschodzie Polski z bolszewikami.

Intencją Centrum Kultury „Scena to dziwna” było także, aby młodzi ludzie poprzez kontakt z regionalistami oraz wspólne działanie i pracę z aktorami, mieli możliwość zgłębienia tajników aktorstwa oraz aby mieli szansę w ciekawy sposób poznawać historię Polski i naszego regionu. Projekt był atrakcyjną formą przekazu wiedzy na temat udziału Wielkopolan w bitwie, która miała ogromny wpływ na losy Europy. Działania realizowane w ramach projektu opierały się na współpracy różnych środowisk osób dorosłych, dzieci i młodzieży. Stworzyły warunki do poszerzenia wiedzy historycznej oraz społecznej i międzypokoleniowej integracji.

Krótkometrażowy film fabularny pt.: POZOSTAWIENI powstał wspólnym trudem pracowników gnieźnieńskiego Centrum Kultury "Scena to dziwna" i aktorów Teatru Za Miastem. Jest swoistym hołdem złożonym bohaterom i zwykłym ludziom żyjącym w dobie wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. Fabuła oczywiście nie wyczerpuje tematu. Film opowiada krótką, fikcyjną historię łączącą postaci czterech osób związanych z Gnieznem i zasłużonych w wojnie z bolszewikami. Owi bohaterowie, to Marszałek Sejmu i Senatu Wojciech Trąmpczyński, Tomasz hr. Żółtowski, kapitan pilot Wiktor Pniewski i podporucznik Edmund Piechowiak. Na tle wydarzeń historycznych i wojennej zawieruchy, ukazany został malutki wycinek z życia ludzi, którzy nie wyruszyli bezpośrednio na front, ale wojna wpłynęła na ich życie oraz losy ich bliskich.  

W filmie, obok aktorów, udział wzięli, uczniowie szkół podstawowych, średnich, przedszkolaki oraz dorośli mieszkańcy Gniezna i okolic. Zdjęcia realizowane były przez kilka wrześniowych i październikowych dni w Gnieźnie, Niechanowie, Czerniejewie i Jankówku.

Szukając słońca i dogodnych lokalizacji oraz uciekając przed deszczem i koronawirusem, Centrum Kultury „Scena to dziwna” spotkało się z ogromną życzliwością oraz chęcią pomocy od wielu osób, firm i instytucji. Szczególne podziękowania i wyrazy ogromnego szacunku należą się aktorom Teatru Za Miastem, którzy przez te kilka dni wcielili się nie tylko w role aktorskie, ale także byli scenarzystami, reżyserami, operatorami i instruktorami. Zobacz film na:

www.facebook.com/estede/centrumkultury/

www.scenatodziwna.eu

www.youtube.com – Centrum Kultury eSTeDe

Projekt pod nazwą: Gnieźnianie w „Cudzie nad Wisłą” eSTeDe zrealizowało we współpracy z Fundacją Historyczną „Przywracamy Pamięć” oraz Towarzystwem Miłośników Gniezna.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki