BIPŚroda, 31.5.2023

Spacerem po Gnieźnie - nowa propozycja Powiatowego Centrum Informacji Turystycznej

Spacerem po Gnieźnie - nowa propozycja Powiatowego Centrum Informacji Turystycznej

Zwiedzanie należy do najciekawszych i najchętniej wybieranych form spędzania wolnego czasu w mieście. To połączenie aktywnego odpoczynku na świeżym powietrzu z możliwością poznawania nowych miejsc, ich historii czy ciekawostek. Czas pandemii i zamknięcie ważniejszych obiektów na trasie zwiedzania pokazały, że turyści oczekują czegoś więcej, są chłonni wiedzy i ciekawi jak historia zmieniła oblicze miasta.

Dzięki inicjatywie Organizacji Turystycznej "Szlak Piastowski", która jednocześnie prowadzi Powiatowe Centrum Informacji Turystycznej w Gnieźnie powstały nowe, autorskie trasy piesze z cyklu „Spacerem po Gnieźnie”. Turysta może poznać ciekawostki na temat danego miejsca i sylwetek osób związanych z Grodem Lecha. Jest to pomysł na pokazanie miasta z nieco innej strony, tak, by turyści, ale i mieszkańcy byli oczarowani odkrywaniem tajemnic i zagadek, a także poznawanie sylwetek osób związanych z Gnieznem. Takie odkrywanie miejskich zaułków jest o wiele bardziej efektywne i emocjonujące, gdyż wiedza zostaje poszerzona dzięki materiałom przygotowanym we współpracy ze znanymi i uznanymi regionalistami. To oni mieszkają tu od lat i są niczym chodząca biblioteka najlepszych ciekawostek. Warto wykorzystać tę nową ofertę i cieszyć się wspaniałymi wspomnieniami z miejskiej wycieczki.    

Na ten moment opracowane są trzy trasy piesze. Pierwszą z nich jest „Chrobrego – Szlifowanie Karei”, czyli od Holki do Bristolki aż na Kolej, której autorem jest Rafał Wichniewicz. Ulica Chrobrego liczy niecały kilometr. Na całej długości można zanurzyć się w dziejach Gniezna na przestrzeni ostatnich dwustu lat. Kolejna trasa, przygotowana przez Macieja Elantkowskiego, zaprasza nas na wycieczkę szlakiem strategicznych punktów Powstania Wielkopolskiego w Gnieźnie.  To podróż śladami iskier, które w nocy 28 grudnia 1918 roku rozpaliły Gród Lecha płomieniem wolności, podtrzymanym i podniesionym dalej przez jego mieszkańców. Trzecią z prezentowanych propozycji opracowaną przez Dawida Junga jest spacer szlakiem Znanych Nieznanych w Gnieźnie. Tutaj nie tylko żyli znani królowie i królowe, dyplomaci, święci i błogosławieni, prymasowie i nadworni artyści, ale również wielcy mieszczanie, których dokonania nierzadko zmieniały świat. Trasa została stworzona przez Dawida Junga.

Trasy zwiedzania, nad którymi trwały prace w ostatnich miesiącach, zostały wydane w formie „wydzieranych" mapek, zawierających najciekawsze informacje o danym szlaku. Mapki są dostępne w Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej. Na bezpłatnych ulotkach znajdują się skrócone wersje spacerów, natomiast pełne autorskie opisy tras można zobaczyć na odnowionej stronie internetowej: www.szlakpiastowski.com.pl, na którą Państwa serdecznie zapraszamy.

Przypomnijmy, Punkt Informacji Turystycznej w Gnieźnie powstał w 2001 roku z inicjatywy pierwszego Starosty Gnieźnieńskiego. Przez pierwsze lata PCIT finansowane było w 100% przez Powiat Gnieźnieński, następnie  część kosztów w partycypacji utrzymania punktu wzięło na siebie również Miasto Gniezno. Obecnie, po 19 latach, Informacja Turystyczna w Gnieźnie znajdująca się przy ul. Chrobrego 40/41, jest certyfikowanym punktem posiadającym trzy gwiazdki nadane przez Wielkopolską Organizację Turystyczną we współpracy z Polską Organizacją Turystyczną. Punkt każdego roku odwiedzają grupy turystów z Polski i z zagranicy.

W biurze Informacji Turystycznej otrzymać można niemalże wszystkie informacje przydatne w zwiedzaniu Powiatu Gnieźnieńskiego i Miasta Gniezna. Pracownicy biura służą pomocą w znalezieniu miejsc noclegowych, lokali gastronomicznych i innych obiektów infrastruktury turystycznej oraz zabytków i atrakcji turystycznych. Pomagają również znaleźć najkorzystniejsze połączenia komunikacyjne i zorganizować profesjonalną obsługę przewodnicką. Wydział Promocji i Turystyki gnieźnieńskiego starostwa systematycznie zaopatruje punkt Informacji Turystycznej w bezpłatne foldery i materiały promocyjne dotyczące powiatu gnieźnieńskiego. W PCIT można również otrzymać bezpłatne mapki przedstawiające przebieg sześciu szlaków rowerowych Powiatu Gniezno.

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki