Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego podczas obrad w dniu 9 września br. przygotował listę zadań priorytetowych przeznaczonych do sfinansowania w nadchodzącym roku, w obszarze m.in. inwestycji strategicznych Rządowego Funduszu Polski Ład oraz z instrumentu Jessica 2 dla województwa wielkopolskiego na realizację przedsięwzięć z zakresu efektywności energetycznej.
Mimo, że wytyczne w programie Polski Ład nie gwarantują przyznania całości wnioskowanych kwot, podjęto działania w kierunku uszczegółowienia potrzeb inwestycyjnych, ustalenia priorytetów oraz koncepcji funkcjonowania powiatowych jednostek w ramach budżetu na rok 2022.
Jako priorytetową wskazano listę zadań w zakresie budowy i modernizacji obiektów oświatowych. W oparciu o analizę posiadanej dokumentacji przyjęto, iż do w/w programów zgłoszone zostaną przede wszystkim: I Liceum Ogólnokształcące w Gnieźnie (termomodernizacja, remont dachu i elewacji), Zespół Szkół Ekonomicznych w Gnieźnie (rewitalizacja, termomodernizacja, elewacja, dziedziniec szkoły z przeznaczeniem sportowo-rekreacyjnym), II Liceum Ogólnokształcące w Gnieźnie (kontynuacja remontu), Zespół Szkół Przyrodniczo-Usługowych w Gnieźnie (zwiększenie liczby sal dydaktycznych i utworzenie siłowni w budynku znajdującym się w najbliższym sąsiedztwie placówki), Poradnia Psychologiczno–Pedagogiczna w Gnieźnie (remont pozostałej części obiektu), Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 3 w Gnieźnie (remont, termomodernizacja, instalacja windy). Łączny koszt wymienionych działań inwestycyjnych szacuje się na blisko 5 mln złotych.
W drugim obszarze zakładanych projektów znalazła się między innymi Marina w Powidzu (rozwój infrastruktury, modernizacja), autobus interaktywny (edukacja w zakresie innowacji i bezpieczeństwa w ruchu drogowym) oraz Gnieźnieńska Kolej Wąskotorowa (remont, modernizacja, rozwój infrastruktury). Łączny koszt to ponad 22 mln złotych.
Ostatnim polem inwestycyjnym, wytypowanym przez Zarząd Powiatu są zadania do realizacji na odcinkach dróg powiatowych w większości gmin powiatu gnieźnieńskiego. Nabór w ramach w/w programów stwarza możliwości pozyskania finansowania na modernizację sieci dróg, poprzez przebudowę nawierzchni na odcinkach, gdzie występują głównie zagrożenia związane z bezpieczeństwem użytkowników. W tym celu zarządca dróg powiatowych – Powiatowy Zarząd Dróg w Gnieźnie - wskazał, uzyskując akceptację Zarządu Powiatu kilkadziesiąt zadań na ogólną wartość szacunkową ok. 36 milionów złotych.
Warto podkreślić, że do wszystkich projektów w ramach planowego naboru do programu Polski Ład samorząd zobowiązany jest zabezpieczyć wkład własny w wysokości co najmniej 5% wartości zadania. Planowany termin realizacji zadań określono na okres 2 lat. Wyniki naboru do programu Polski Ład poznamy prawdopodobnie jeszcze w tym roku.