BIPPiÄ…tek, 09.6.2023

Pierwsza Poradnia Prehabilitacji i Opieki Okołooperacyjnej w Polsce

Pierwsza Poradnia Prehabilitacji i Opieki Okołooperacyjnej w Polsce

W Å›rodÄ™, 23 marca br. zainaugurowana zostaÅ‚a dziaÅ‚alność Poradni Prehabilitacji i Opieki OkoÅ‚ooperacyjnej. To pierwsza taka poradnia w Polsce. MieÅ›ci siÄ™ w Szpitalu Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie. Jej gÅ‚ównym zadaniem jest udzielanie porad w zakresie wÅ‚aÅ›ciwego przygotowania pacjenta do leczenia operacyjnego, aby przebiegÅ‚o sprawnie i bez komplikacji. Dodatkowo udzielane sÄ… informacje dotyczÄ…ce wÅ‚aÅ›ciwego postÄ™powania po zabiegu celem maksymalnego skrócenia czasu potrzebnego na peÅ‚ny powrót do zdrowia.

Opieka okoÅ‚ooperacyjna zajmować siÄ™ bÄ™dzie wielokierunkowym przygotowaniem pacjenta do leczenia operacyjnego – prehabilitacjÄ… oraz kontrolÄ… pooperacyjnÄ…, zwÅ‚aszcza w zakresie rany – za pomocÄ… oprogramowania iWound oraz monitoringiem z zakresu cukrzycy, stanu fizycznego, psychicznego jak i żywieniowego. Prehabilitacja to standard stosowany na Å›wiecie od wielu lat. W Polsce zaÅ›, dopiero od kilku lat propaguje i upowszechnia jÄ… prof. dr hab. Tomasz Banasiewicz, chirurg, wspóÅ‚twórca koncepcji powstania Poradni.

„Prehabilitacja to nowoczesne przygotowanie pacjenta do zabiegu, ale też szerzej, do każdej terapii. Prehabilitacja to cztery filary obejmujÄ…ce: przygotowanie żywieniowe pacjenta, wdrożenie aktywnoÅ›ci fizycznej, rezygnacjÄ™ z naÅ‚ogów oraz wsparcie psychologiczne pacjenta (oraz rodziny jeżeli jest taka potrzeba). Jak pokazujÄ… publikacje a także praktyka, tak przygotowany pacjent do zabiegu, ma mniejsze ryzyko komplikacji, krócej przebywa w szpitalu, a co za tym idzie realnie przyspiesza proces leczenia i pozwala na szybszy powrót do zdrowia pacjenta” – przekonuje Profesor Banasiewicz.

To nie wszystkie korzyści płynące z takiego podejścia do opieki okołooperacyjnej.

„Dla nas celem najwyższym jest pacjent, któremu staramy siÄ™ zapewnić optymalnÄ… opiekÄ™ w trudnym okresie życia jakim jest zmaganie siÄ™ z chorobÄ…. CzÄ™sto spotykam siÄ™ z podejÅ›ciem: „wszelkie informacje znajdziecie na wypisie”, „proszÄ™ siÄ™ zgÅ‚osić z problemem do poradni”, czy ze strony pacjenta: „nie wiem jak siÄ™ przygotować”, „nie wiem jak sobie poradzić z chorobÄ…” – spuentować to można tym, iż pacjent zostaje sam ze stresem i strachem. Niestety jest to czÄ™sto zwiÄ…zane z brakiem czasu na rozmowÄ™ z pacjentami, a to spowodowane jest nadmiarem pracy i brakiem odpowiedniej iloÅ›ci personelu medycznego. ZauważyÅ‚em również, że nikt nie nauczyÅ‚ nas, zarówno szkoÅ‚a jak żadna poradnia, jak zachować siÄ™ przed, w trakcie jak i po przyjÄ™ciu do szpitala. Brak wiedzy odnoÅ›nie postÄ™powania w szpitalu, powoduje u czÅ‚owieka stres, natomiast choroba ten stres wzmaga, potÄ™gujÄ…c nieoczekiwane, niezrozumiaÅ‚e zarówno dla lekarzy jak i pacjenta negatywne zachowania. Zaufanie, wiedza i prawidÅ‚owe przygotowanie do przyjÄ™cia do szpitala, doprowadzi po poprawy relacji pacjent-lekarz czy też pacjent-szpital. Kolejnymi plusami uzyskanej wiedzy i wsparcia w dziaÅ‚aniu Poradni Prehabilitacji i Opieki OkoÅ‚ooperacyjnej jest mniej komplikacji, szybszy powrót do domu, to też mniejsze koszty dla szpitala, to również odciążenie personelu medycznego. Badania pokazujÄ… wyraźnie, że każda zÅ‚otówka zainwestowana w przygotowanie przed zabiegiem to realne dziesiÄ…tki tysiÄ™cy zaoszczÄ™dzone dla systemu opieki zdrowotnej” – mówi dr Krzysztof KaraÅ›, chirurg, wiele lat pracujÄ…cy w Szpitalu Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie, zaÅ‚ożyciel Poradni oraz jej Kierownik.

Upowszechnienie wiedzy o prehabilitacji i opieki okoÅ‚ooperacyjnej, bÄ™dzie miaÅ‚o także wymiar spoÅ‚eczny, o szczegóÅ‚ach których mieszkaÅ„cy powiatu gnieźnieÅ„skiego bÄ™dÄ… informowani w odrÄ™bnych komunikatach.

Jak więc to działa?

Pacjent, po otrzymaniu skierowania na operację i uzgodnieniu terminu, powinien zgłosić się do Poradni Prehabilitacji i Opieki Okołooperacyjnej, gdzie na wstępie zostaną wykonane mu badania, a także oceniony zostanie jego stan odżywienia i potencjał fizyczny. Otrzyma dostosowane do indywidulanych potrzeb, zoptymalizowane zalecenia żywieniowe, wskazania dotyczące aktywności fizycznej, a także wysoko oceniany przez środowisko medyczne poradnik prehabilitacyjny, stworzony pod nadzorem merytorycznym prof. Tomasza Banasiewicza. W poradniku pacjent znajdzie wszystkie informacje jak wykorzystać czas przed zabiegiem.

DziÄ™ki wspóÅ‚pracy z PaniÄ… dr BeatÄ… Stephanow, wiele lat pracujÄ…cÄ… z pacjentami chorujÄ…cymi na cukrzycÄ™, każdy pacjent poradni, otrzyma profesjonalnÄ… poradÄ™ w tym zakresie. Co ważne, NIE POTRZEBA SKIEROWANIA! Nad caÅ‚oÅ›ciÄ… i wÅ‚aÅ›ciwym przebiegiem opieki okoÅ‚ooperacyjnej czuwać bÄ™dzie Pani Marta Stankowska, pielÄ™gniarka koordynujÄ…ca.

„Poradnia powstaÅ‚a dziÄ™ki wsparciu i zaangażowaniu Prof. Tomasza Banasiewicza, wybitnego chirurga, rozumiejÄ…cego doskonale z praktyki potrzeby pacjentów. Nieocenione wsparcie otrzymaliÅ›my również od partnera Strategicznego Preahabilitacji w Polsce, firmy Olimp Laboratories, a także firm Aspironix i Shülke. Bez naszych Partnerów, zrealizowanie tego projektu nie byÅ‚oby możliwe” – podkreÅ›la dr KaraÅ›.

Ochrona zdrowia pacjentów stale siÄ™ rozwija. Jest udoskonalana. Wdrażane sÄ… nowoczesne, bÄ™dÄ…ce wynikiem prowadzonych badaÅ„ naukowych rozwiÄ…zania. Nauka i zaangażowanie ludzi idÄ… w sukurs potrzebujÄ…cym pomocy. DziÄ™ki rozwiÄ…zaniom takim jak prehabilitacja udaje siÄ™: minimalizować zbÄ™dne cierpienie, podnosić jakość usÅ‚ug medycznych, racjonalizować wydatki i nakÅ‚ady pracy personelu medycznego ale przede wszystkim lepiej troszczyć siÄ™ o pacjentów.

 

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki