BIPPoniedziałek, 29.5.2023

TAK dla Unii Europejskiej

Odpowiednie przygotowanie mieszkańców Powiatu Gnieźnieńskiego do referendum akcesyjnego powinno opierać się na kilku płaszczyznach. Planuje się podjęcie następujących działań:

  1. PowoÅ‚anie spoÅ‚ecznego Forum Pro Europa przy StaroÅ›cie – zÅ‚ożonej z autorytetów lokalnych (naukowcy, przedstawiciele koÅ›cioÅ‚a, życia gospodarczego, dziaÅ‚acze spoÅ‚eczni, politycy lokalni, przedstawiciele mediów) w celu propagowania przez te osoby idei wstÄ…pienia Polski do struktur unijnych
  2. Przeprowadzenie cyklu szkoleń adresowanych do mieszkańców powiatu:
    1. Dla rolników – w poszczególnych gminach z udziaÅ‚em zaproszonych goÅ›ci, rolników, którzy korzystajÄ… z unijnych Å›rodków oraz tych dobrze prosperujÄ…cych ( realizacja: WydziaÅ‚ Ochrony Åšrodowiska, Rolnictwa i LeÅ›nictwa)
      1. Tematyka: wspólna polityka rolna, dopłaty bezpośrednie w rolnictwie obowiązujące po przystąpieniu Polski do UE (system uproszczony), limity produkcyjne w rolnictwie dla Polski określające skalę produkcji na poszczególnych rynkach rolnych, fundusze strukturalne obowiązujące w UE
      2. Szkolenia będą miały charakter informacyjny mający na celu udzielenie rzetelnej wiedzy rolnikom jako stronie bezpośrednio zainteresowanej korzyściami płynącymi z integracji Polski z Unia Europejską
      3. Wykładowcy: pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa oraz zaproszeni wykładowcy z Akademii Rolniczej
      4. Termin: od 23 kwietnia do 14 maja
      5. Czas trwania 1 szkolenia: ok.2,5-3 godz.
    2. Dla przedsiębiorców (realizacja - GARG)
      1. Temat: „Mali i Å›redni przedsiÄ™biorcy w Unii Europejskiej”
      2. zajÄ™cia 1 – Polityka Unii Europejskiej wobec MSP
        1. mali i średni przedsiębiorcy w krajach Unii Europejskiej;
        2. polityka UE wobec MSP;
        3. funkcjonowanie Jednolitego Rynku UE
        4. cztery swobody
        5. euro – waluta UE;
        6. system podatkowy w UE
      3. zajÄ™cia 2 – Instytucje i programy pomocowe dla MSP
        1. międzynarodowe instytucje finansowe i organizacje gospodarcze w UE;
        2. pomoc państwa dla przedsiębiorstw w ramach UE;
        3. instytucje i programy pomocowe oferujące wsparcie małym i średnim przedsiębiorcom;
        4. możliwość pozyskania partnera na rynku unijnym.
      4. zajÄ™cia 3 – normy i certyfikaty w Unii Europejskiej
        1. polskie towary na Wspólnym Rynku - normy i certyfikaty w Polsce i w UE;
        1. oznaczenie CE warunkiem eksportu wyrobów do UE;
        2. ogólne bezpieczeństwo produktu i odpowiedzialność za produkt wadliwy.
      1. Szkolenie „Mali i Å›redni przedsiÄ™biorcy w Unii Europejskiej” ma na celu w sposób przejrzysty i przystÄ™pny nakreÅ›lić najważniejsze aspekty istotne dla polskich maÅ‚ych i Å›rednich przedsiÄ™biorców w przededniu przystÄ…pienia Polski do Unii Europejskiej. Poruszone tematy obrazujÄ… polskie i unijne przepisy, równoczeÅ›nie starajÄ…c siÄ™ pokazać istniejÄ…ce różnice i kierunki, w których nastÄ…piÄ… zmiany prawne. Szkolenie to poradzi przedsiÄ™biorcom, w jaki sposób przygotować siÄ™ do prowadzenia dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej w warunkach Jednolitego Rynku Unii Europejskiej.
      2. Na pełen cykl szkolenia składać się będą 3 zajęcia, po 3 godziny wykładowe. Każde z tych zajęć przeprowadzane będzie raz w tygodniu (środy od godz. 1000). Planowane są dwa cykle szkoleń. Poczynając od środy 23 kwietnia poprzez kolejne 5 tygodni do 28 maja 2003 roku na ponad tydzień przed referendum wyjaśniać będziemy na zajęciach powyższe zagadnienia.
    3. Dla nauczycieli i mÅ‚odzieży – spotkania w szkoÅ‚ach z udziaÅ‚em zaproszonych goÅ›ci (realizacja: WydziaÅ‚ OÅ›wiaty, Kultury i Sportu)
      1. Planowane sÄ… 4 spotkania informacyjno – szkoleniowe
        1. 23 kwietnia 9.00 – 11.00 Aula I LO w Gnieźnie (dla mÅ‚odzieży starszych klas I LO w Gnieźnie, III LO w Gnieźnie, ZespoÅ‚u Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, ZespoÅ‚u Szkół Ekonomiczno – Odzieżowych)
        2. 23 kwietnia 12.00 – 14.00 Hala Sportowa II LO w Gnieźnie (dla mÅ‚odzieży starszych klas II LO w Gnieźnie, ZespoÅ‚u Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2,3 i 4 )
        3. 24 kwietnia 9.00 – 11.00 LO w Trzemesznie ( dla mÅ‚odzieży starszych klas LO w Trzemesznie oraz ZespoÅ‚u Szkół Ponadgimnazjalnych w Trzemesznie)
        4. 24 kwietnia 12.00 – 14.00 ZSP w Witkowie (dla mÅ‚odzieży starszych klas ZespoÅ‚u Szkół Ponadgimnazjalnych w Witkowie)
    4. Dla pracowników samorzÄ…dowych – planowane jest w maju zorganizowanie jednego spotkania informacyjno-szkoleniowego dla radnych powiatowych oraz pracowników administracji powiatowej. Zaproszenie otrzymajÄ… również burmistrzowie i wójtowie z terenu powiatu (realizacja: Biuro Rady)
    5. Dla rencistów i emerytów – spotkania poprzez kluby seniorów, tematyka spotkaÅ„ – ogólna przy uwzglÄ™dnieniu problematyki przedÅ‚ożonej przez samych zainteresowanych (realizacja: WydziaÅ‚ Spraw Obywatelskich i Ochrony Zdrowia)
  3. Przygotowanie projektów finansowanych ze Å›rodków unijnych – staÅ‚y monitoring w internecie funduszy przedakcesyjnych adresowanych do samorzÄ…du powiatowego (osoby odpowiedzialne: Dyrektorzy Wydziałów oraz jednostek organizacyjnych Starostwa)
  4. Klub Filmu Europejskiego – pokazanie poprzez film kultury i obyczajów panujÄ…cych w UE, wskazanie odmiennoÅ›ci i tożsamoÅ›ci narodowych (realizacja: WydziaÅ‚ Promocji i Rozwoju oraz Kino PIAST)
    1. Inauguracja KFE odbyÅ‚a siÄ™ 27 marca projekcjÄ… filmu „Edi” z udziaÅ‚em odtwórcy głównej roli Henryka Gołębiewskiego, kolejnym filmem byÅ‚ „Pianista”. 10 kwietnia – czyli w najbliższy czwartek odbÄ™dzie siÄ™ projekcja filmu „Billy Eliot” – film brytyjski ukazujÄ…cy historiÄ™ mÅ‚odego chÅ‚opca utalentowanego muzycznie i jego relacji z ojcem na tle wydarzeÅ„ lat 70., sytuacji w górnictwie w Wielkiej Brytanii
  5. Spotkania fotograficzne – organizacja powiatowego konkursu na temat UE (realizacja: WydziaÅ‚ OÅ›wiaty, Kultury i Sportu)
    1. Konkurs zostanie zorganizowany przy współpracy z Gnieźnieńskim Towarzystwem Fotograficznym
    2. Tematyka:
      1. „Uchwyć chwilÄ™”
      2. „Twarz, która mówi”
      3. „Duet” (znaleziona stara fotografia w uzasadnionym przez autora duecie ze zdjÄ™ciem zrobionym dzisiaj)
    3. uroczystość zakoÅ„czenia konkursu planowana jest w Auli I LO w Gnieźnie połączona z programem artystycznym w wykonaniu muzyków z Akademii Muzycznej z Poznania oraz z projekcjÄ… filmu krótkometrażowego – ok. 26-30 maja
    4. po rozstrzygniÄ™ciu konkursu otwarcie wystawy pokonkursowej, która byÅ‚aby prezentowana we wszystkich gminach Powiatu GnieźnieÅ„skiego w okresie V – IX 2003 r.)
  6. WspółudziaÅ‚ w organizacji festynu „Biegniemy do Europy” zaplanowanej na dzieÅ„ 27 kwietnia 2003 r. (współfinansowanie przedsiÄ™wziÄ™cia)
  7. Organizacja europejskiego mityngu sportowego – „Euro-igrce 2003”
    1. Organizatorzy: Wydział Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa, II LO w Gnieźnie, GARG
    2. Uczestnicy: reprezentacje szkół ponagimnazjalnych Powiatu Gnieźnieńskiego (11 szkół + Zespół Szkół Muzycznych), reprezentacja składa się z 20 osób (10 dziewcząt i 10 chłopców ur. w 1985 r. i młodszych)
    3. Termin: 20 maja godz. 10.00
    4. Miejsce: obiekty sportowe II LO w Gnieźnie
    5. Główne założenia imprezy: podniesienie wiedzy w zakresie problematyki integracji z Unią Europejską, podniesienie sprawności fizycznej, propagowanie zdrowego stylu życia, propagowanie nowego stylu spędzania wolnego czasu
    6. Sposób przeprowadzenia imprezy: w skÅ‚ad reprezentacji szkoÅ‚y wchodzÄ… uczniowie posiadajÄ…cy elementarnÄ… wiedzÄ™ na temat problematyki unijnej, charakteryzujÄ…cy siÄ™ jednoczeÅ›nie sprawnoÅ›ciÄ… fizycznÄ…. Uczniowie na przemian startujÄ… w prostych konkurencjach rekreacyjnych oraz quizie dotyczÄ…cym wiedzy z zakresu prawa europejskiego, integracji z UE, jÄ™zyków obcych, wiedzy ogólnej o krajach UE. Pytania i zadania nie bÄ™dÄ… o wysokim poziomie trudnoÅ›ci – chodzi o wspólnÄ… zabawÄ™.
    7. Nagrody: puchary Starosty Gnieźnieńskiego za 1,2 i 3 miejsce
  8. DziaÅ‚alność Powiatowego Centrum Informacji Europejskiej przy GnieźnieÅ„skiej Agencji Rozwoju Gospodarczego sp. z o.o. – bieżąca informacja i pomoc w uzyskaniu wiadomoÅ›ci na temat UE. PCIE dziaÅ‚a od poniedziaÅ‚ku do piÄ…tku od 8.00 – 16.00. Centrum powstaÅ‚o w roku 2001, na jesieni i do wrzeÅ›nia 2002 r. funkcjonowaÅ‚o w ramach WydziaÅ‚u Promocji i Rozwoju. Przekazanie Powiatowego Centrum Informacji Europejskiej do GARG – u pozwoliÅ‚o na poszerzenie zakresu przekazywanych informacji o wiadomoÅ›ci z zakresu maÅ‚ych i Å›rednich przedsiÄ™biorstw na rynku unijnym.
  9. Zamieszczenie na stronie internetowej powiatu informacji o UE (realizacja: Wydział Promocji i Rozwoju)
    1. Tematyka (już funkcjonująca na stronie):
      1. Rola samorządów i regionów w Unii Europejskiej
      2. Programy pomocowe Unii Europejskiej przeznaczone dla samorządów
      3. Euroregiony
      4. Jak UE wspiera najuboższe regiony
    2. Na bieżąco informacja o UE będzie poszerzana o działania na rzecz integracji, które mają miejsce na terenie powiatu
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki