BIPPoniedziałek, 29.5.2023

Promocja na Podlasiu

Promocja na Podlasiu
Gnieźnieńskie stoisko spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony osób odwiedzających targi. Po ilości osób zainteresowanych Gnieznem i powiatem można sądzić, że już w tym roku będą pierwsze efekty wizyty na Podlasiu.

W roku 2006 według danych biura PCIT Gniezno odwiedziło o około 20% więcej turystów indywidualnych i o 115% więcej wycieczek i grup zorganizowanych. W ocenie pracowników IT przyrost liczby turystów jest wynikiem promocji na targach turystycznych w kraju i zagranicą oraz wspólnych działań LOT- u i Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego w Gnieźnie.

Jak wynika z danych Powiatowego Centrum Informacji Turystycznej, w 2006 roku punkt Informacji Turystycznej odwiedziło 9942 klientów, w tym: 4982 turystów indywidualnych, biuro świadczyło również usługi przewodnickie dla 124 wycieczek zorganizowanych.

Wyróżniając tylko sezon letni 2006 roku, PCIT obsłużyło wówczas 7471 turystów, z czego wyróżnia się 97 wycieczek zorganizowanych oprowadzonych po całym Szlaku Piastowskim. Maj, czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień to miesiące, które zaliczają się do tzw. sezonu turystycznego. Odnotowuje się wtedy w Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej najwięcej klientów przyjeżdżających na Szlak Piastowski.

Powiat Gnieźnieński w roku 2006 najchętniej odwiedzali turyści krajowi z regionów takich jak: Śląsk, Małopolska, Mazowsze (głównie grupy zorganizowane z Warszawy, korzystające z naszych usług przewodnickich), Wielkopolska (przede wszystkim Poznań), Pomorze i Kujawy, rzadziej z pozostałych regionów Polski.

Turyści zagraniczni pochodzili przeważnie z krajów takich jak: Niemcy, Holandia, Belgia, Austria, Francja Włochy, Anglia, Japonia, Rosja a także odnotowaliśmy na Szlaku Piastowskim wizyty z Litwy, Czech i Słowacji.

Oprócz grup zorganizowanych, dostrzega się także turystów indywidualnych, podróżujących rodzinnie lub w grupach koleżeńskich.

Standardowo wyróżnić można turystykę jednodniową i weekendową. W 2006 roku pojawiła się również turystyka poboczna. Przykładowo: osoby udające się pod Bramę Trzeciego Tysiąclecia na Zjazd Seniorów, przyjeżdżają wcześniej, aby najpierw zwiedzić Szlak Piastowski.

Nowością jest również otwarcie drogi św. Jakuba z Gniezna na północ w kierunku województwa kujawsko-pomorskiego.

Turyści w pobliskich ośrodkach rekreacyjno-wypoczynkowych spędzali nawet cały swój urlop. Łącząc wypoczynek ze zwiedzaniem zabytków, muzeów, ciekawych obiektów i nietypowych miejsc w naszym regionie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także szlaki piesze i rowerowe. Program zwiedzania turyści organizowali sobie samodzielnie lub z naszą pomocą.

Klienci zainteresowani byli głównie tanimi noclegami. Wielu z nich wybierało nocleg na wsi, w gospodarstwach agroturystycznych zlokalizowanych w okolicach Gniezna. Niestety zauważono brak ofert z noclegami o średnim standardzie, sprzyjających cenowo wycieczkom szkolnym, z możliwością zjedzenia śniadania czy obiadokolacji.

Agnieszka Rzempała - Chmielewska
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki