BIPCzwartek, 24.6.2021

Dzień Wolności Podatkowej

Dzień Wolności Podatkowej

,,Nie kradnij. Nie konkuruj z państwem\'\' oraz ,,Dzień Wolności Podatkowej\'\' - transparenty z takimi napisami, przygotowane przez członków stowarzyszenia KoLiber pojawiły się w ubiegły piątek na gnieźnieńskim deptaku. Prezes UPR w Gnieźnie Jan Dębiec ogłosił Dzień Wolności Podatkowej.

- Głównym celem happeningu jest podniesienie świadomości społecznej - powiedział. - Ludzie w dużej mierze nie mają świadomości, w jak dużym stopniu ich zarobki są zabierane przez państwo, które w zamian nie funduje im tego, czego by sobie życzyli.

Organizatorzy happeningu przygotowali petycję do Sejmu w sprawie obniżenia i uproszczenia podatków i zachęcali przechodniów do podpisywania się pod nią. Odegrali także scenkę ukazującą skomplikowany system podatkowy w Polsce.

Do uczestnictwa w akcji zaproszony został m.in. starosta gnieźnieński Krzysztof Ostrowski. - Happening to sposób ulicznej demonstracji, który bardzo dobrze mieści się w regułach demokratycznych, bo wyraża opinie i dążenia - powiedział starosta. - Podatki muszą być, jednak pojawia się pytanie, czy w takiej wysokości i czy są one wydatkowane na cele zgodnie z wolą Polaków. Myślę, że nie tylko ja jeden mam wątpliwości i dlatego podpisuję się pod tą akcją, chociaż nie jest ona adresowana do mnie, jako przedstawiciela władz samorządowych, lecz Sejmu.

Dzień Wolności Podatkowej został ogłoszony w Polsce przez Centrum im. Adama Smitha ponad 10 lat temu. W tym roku przypadł 16 czerwca.

Ewa Michalak
drukuj:
udostępnij:
Projekty realizowane przez powiat

Projekty realizowane przez powiat

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki
 
Projekt współfinansowany

Projekt Wdrożenie zaawansowanych e-usług dla klientów Starostwa Powiatowego w Gnieźnie oraz jednostek podległych współfinansowany ze środków
Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020 w ramach konkursu Rozwój elektronicznych usług publicznych