Intensywne prace nad utworzeniem centrum trwały pół roku. Najpierw starosta powołał zespół roboczy, następnie tworzone były zręby organizacyjne jednostki, wizytowane podobne centra w Polsce i w partnerskim powiecie Teltow-Flaeming w Niemczech, przyjęta została uchwała rady powiatu.
Wyznaczonego terminu rozpoczęcia działalności - początek września udało się dotrzymać. Razem więc z rozpoczęciem roku szkolnego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 przy ul. Cieszkowskiego świętowano powołanie Centrum Kształcenia Praktycznego. Starosta Krzysztof Ostrowski wręczył wówczas dyrektorowi szkoły Sylwestrowi Sipowi akt założycielski. Jak przyznał starosta, pokłada wielkie nadzieje i w nowo wybranym dyrektorze i w centrum.
- Centrum Kształcenia Praktycznego jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku - stwierdził. - Należy uczyć młodych ludzi odpowiednich umiejętności, takich na które zapotrzebowanie wykazują pracodawcy. Potrzebna jest więc ścisła współpraca pomiędzy placówkami edukacyjnymi, pracodawcami, a także urzędem pracy, monitorującym, których zawodów jest na rynku za dużo, a których brakuje.
Podobnego zdania jest dyrektor Sylwester Sip. Jak podkreśla, jednostka będzie współpracowała z zakładami pracy, co w konsekwencji narzuci odpowiednie standardy pracy. - Ważne jest również to, że forma organizacyjna Centrum Kształcenia Praktycznego umożliwia pozyskiwanie funduszy unijnych - dodaje. Z pewnością przydadzą się one na kształcenie kadr i zakup maszyn.
Centrum będzie się zajmowało kształceniem młodzieży, a w najbliższej przyszłości również osób dorosłych, ich przekwalifikowywaniem i dokształcaniem. - Już w tym roku będą się odbywały kursy, które mają doposażyć młodych ludzi w dodatkowe umiejętności, nie objęte standardowym programem nauczania - informuje dyrektor Sip. - Od października uruchomiony zostanie również Ośrodek Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego. Będzie miał on za zadanie kształcenie w formie kursów młodocianych pracowników w zakresie teoretycznym przedmiotów zawodowych.
Projekt Wdrożenie zaawansowanych e-usług dla klientów Starostwa Powiatowego w Gnieźnie oraz jednostek podległych współfinansowany ze środków
Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020 w ramach konkursu Rozwój elektronicznych usług publicznych