Komisja konkursowa składała się z dwunastu osób: trzech przedstawicieli organu założycielskiego, czyli Starostwa Powiatowego (Krzysztof Ostrowski, Dariusz Pilak, Emilia Dutka), trzech przedstawicieli kuratorium oświaty, dwóch przedstawicieli rady pedagogicznej i dwóch przedstawicieli związków zawodowych. Funkcję przewodniczącej pełniła przewodnicząca Komisji Oświaty Rady Powiatu Emilia Dutka.
Z grona komisji egzaminacyjnej powołano też trzyosobową komisję skrutacyjną, w skład której weszli przedstawicie związków zawodowych – Anna Brodnicka (ZNP), Hanna Tomczak (Solidarność) oraz przedstawiciel rady rodziców – Grzegorz Pietrowiak.
Obydwaj kandydaci spełniali wymogi formalne. Po przedstawieniu przez nich koncepcji funkcjonowania i rozwoju szkoły oraz zadaniu pytań przez członków komisji, przystąpiono do głosowania.
Po przeliczeniu głosów, komisja skrutacyjna poinformowała, że stosunkiem 7:5 wygrał Henryk Zander. Poproszono obu kandydatów na salę i komisja egzaminacyjna pogratulowała zwycięzcy.
Następnie, zgodnie z obowiązującą procedurą, przewodnicząca komisji egzaminacyjnej, przygotowując do przekazania starostwu protokół z prac komisji, przeliczyła ponownie głosy i okazało się, że zostały one źle policzone przez komisję skrutacyjną. Wynik głosowania – jak wynikało z oddanych kart do głosowania – winien być 6:6.
Nie było jakichkolwiek możliwości spreparowania wyników głosowania, ponieważ nazwiska kandydatów na kartach napisały własnoręcznie członkinie komisji skrutacyjnej – przedstawicielki związków zawodowych. Nie było na nich żadnych skreśleń, ani dopisków, wszystkie głosy były ważne.
Ponownie poproszono wszystkich członków komisji egzaminacyjnej, a komisja skrutacyjna przyznała się do błędu i przeprosiła za zaistniałą sytuację oraz dokonała ponownego przeliczenia.
Ponieważ głosowanie zakończyło się remisem, przystąpiono, po krótkiej przerwie, do drugiego głosowania. Wynik był ponownie taki sam – 6:6. Konkurs został więc nierozstrzygnięty.
Nikt z dwunastu członków komisji egzaminacyjnej nie wniósł jakichkolwiek zastrzeżeń do protokołu z posiedzenia.
W sytuacji dwukrotnego nierozstrzygnięcia konkursu, prawo oświatowe mówi, że Zarząd Powiatu ma prawo do wybrania dyrektora szkoły, po zasięgnięciu opinii właściwej rady pedagogicznej i kuratorium oświaty.
Projekt Wdrożenie zaawansowanych e-usług dla klientów Starostwa Powiatowego w Gnieźnie oraz jednostek podległych współfinansowany ze środków
Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020 w ramach konkursu Rozwój elektronicznych usług publicznych