W akcjÄ™ włączyÅ‚o siÄ™ gnieźnieÅ„skie starostwo. Wicestarosta Dariusz Pilak i wiceprzewodniczÄ…ca Rady Powiatu otrzymali w Radzyminie trzy dÄ™by, które bÄ™dÄ… upamiÄ™tniaÅ‚y gen. MieczysÅ‚awa SmorawiÅ„skiego, kpt. Kazimierz Perża – gnieźnieÅ„skiego adwokata oraz mjr. StanisÅ‚awa PoÅ‚czyÅ„skiego z Witkowa.
Gen. Smorawiński został pod koniec 1939 roku, po wcześniejszym pobycie w kilku obozach jenieckich, umieszczony w obozie w Kozielsku. Wraz z większością jeńców z tego obozu został zamordowany w Katyniu w 1940 roku. Był jednym z dwóch zidentyfikowanych generałów (obok gen. Bronisława Bohatyrewicza) w czasie ekshumacji w zwłok w lesie katyńskim w 1943 roku.
DÄ™by zostaÅ‚y nastÄ™pnie posadzone na placu przed Muzeum PoczÄ…tków PaÅ„stwa Polskiego w Gnieźnie. W uroczystoÅ›ciach wziÄ…Å‚ m.in. udziaÅ‚ Tadeusz Patecki – prezes Stowarzyszenia ,,KatyÅ„’’ w Poznaniu oraz Jan ĆwikliÅ„ski – przedstawiciel rodziny mjr. PoÅ‚czyÅ„skiego. Wspólnie z wÅ‚adzami powiatu: przewodniczÄ…cÄ… Rady Powiatu DanutÄ… WiniarskÄ…, starostÄ… Krzysztofem Ostrowskim, wicestarostÄ… Dariuszem Pilakiem i czÅ‚onkiem zarzÄ…du powiatu Wojciechem Krawczykiem posadzili drzewka. WczeÅ›niej modlitwÄ™ za pomordowanych odmówiÅ‚ ks. kan. Zenon Rubach.
Uroczystości uświetnił występ artystyczny uczniów I LO w Gnieźnie oraz Powiatowej Orkiestry Dętej.
Po uroczystoÅ›ciach w koÅ›ciele farnym odprawiona zostaÅ‚a msza Å›w. w intencji ofiar zbrodni katyÅ„skiej oraz z okazji 3-rocznicy odsÅ‚oniÄ™cia Tablicy KatyÅ„skiej. Obok tej tablicy zostaÅ‚ posadzony jeszcze jeden dÄ…b – przywieziony z Radzymina przez Janusza Sekulskiego – prezesa Towarzystwa MiÅ‚oÅ›ników Lwowa i Kresów Pd.-Wsch.