BIPCzwartek, 08.6.2023

Od Morza do Tatr

Od Morza do Tatr

Mimo tak szerokiego zasięgu szarży turystycznej naszego regionu obie imprezy miały wspólny mianownik. Zarówno ta w Szczecinie , jak i ta w Jeleniej Górze obywała się na świeżym powietrzu. W Jeleniej Górze – na Placu Ratuszowym, w Szczecinie na Wałach Chrobrego. Owa nowatorska formuła umożliwiła nawiązanie bezpośredniego kontaktu z potencjalnym turystą. W Szczecinie gnieźnieńskie stoisko zalała fala rowerzystów, którzy szukając nowych tras rowerowych zawitali i do regionu gnieźnieńskiego. Ogromny wręcz powodzeniem cieszyła się zatem turystyka aktywna, nie tylko rowerowa ponieważ z czasem dołączyli do niej kajakarze, jak i turyści piesi. Stoisko odwiedzali również studenci turystyki wraz z wykładowcami, szukając informacji na temat jednego z najważniejszych szlaków w Polsce, Szlaku Piastowskiego. Po uzyskaniu wyczerpujących wskazówek i zaopatrzeniu w niezbędne mapy oraz foldery promocyjne, gotowi byli wyruszyć choćby natychmiast. Równocześnie zaglądali dawni mieszkańcy Gniezna, którzy spędzili w naszych okolicach dzieciństwo i młodość. Jeden z nich, był uczestnikiem „Festiwalu Wyrobów i Kuchni Regionalnych”. Pan Marek Kozanecki, obok innych wystawców, pierników szczecińskich, konfitur z pomidorów czy wegańskiego jedzenia, serwował według starej (może gnieźnieńskiej) receptury wino z mleczy.

Niebywałą atrakcją jeleniogórskich targów była natomiast rekonstrukcja wioski walońskiej, którą przygotowało Bractwo Walońskie ze Lwówka Śląskiego. Tutaj z kolei ogromnym atutem naszego stoiska była historia. Wielu odwiedzających przyznało się, że nigdy jeszcze nie zawitali do pierwszej stolicy Polski ani okolic, ciekawi wszelkich informacji. Gnieźnieńskie okolice są wręcz idealne dla rządnych wiedzy turystów, dlatego też spora ilość podróżników tego rodzaju, już zapowiedziała swą wizytę.

Obie te imprezy targowe były ostatnimi tuż przed otwarciem sezonu turystycznego. Następne targi w październiku. Pogoda podczas obu tych imprez dopisywała, miejmy nadzieje, że owa prognoza przełoży się na ruch turystyczny w naszym regionie i mieście. Wystarczy przecież tylko spakować plecak i wyruszyć.

Danuta Kryszak
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki