BIPNiedziela, 28.5.2023

Niezwykła noc muzealna

Niezwykła noc muzealna
W tym roku również Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, wspólne z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, przystąpiło do owego grona, biorąc udział w tym niezwykłym przedsięwzięciu.

Już od wczesnych godzin przed południowych, dzięki uprzejmości Starostwa Powiatowego w Gnieźnie, można było dostać się na tereny muzeum na Lednicy autobusem kursującym za darmo cały dzień. Tam na zwiedzających czekały różnego rodzaju atrakcje. Można było zwiedzać imitację wczesno słowiańskiej wioski, zapoznać się z orężem i metodami walk średniowiecznych, jak i wziąć udział w turnieju łuczniczym. Natomiast w godzinach wieczornych podczas koncertu „Kwartetu Jorgi”, Maciej Rychły, lider zespołu, prezentował wszelakiego rodzaju instrumenty staropolskie. Tak oto, okazało się skąd pochodzi najprostszy i najstarszy instrument świata – piszczałka, 1000 lat temu wykonywany z kości piszczelowych. Nawet burza, która potem zawitała nad Jezioro Lednickie nie odstraszyła zwiedzających. Tak też, prom kursujący na wyspę co pól godziny, o tak później porze cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Nie co dzień bowiem, można zwiedzać gród Mieszka spowitego mrokiem nocy.

Natomiast w samym Gnieźnie od godziny 16, gdzie przybył Parowóz - Piękna Hela przywożąc turystów z Poznania, prym wiodła informacja pisemna. Tutaj cała impreza odbywała się pod nazwą „Dawne dzieje z książką w tle”. Obok prezentacji prasy gutenberskiej, można było wziąć udział w warsztatach pisma gotyckiego, jak i zapoznać się z historią samego pisma. Zainteresowanych nie brakowało, szczególnie wśród dzieci i młodzieży, która swą przygodę z pismem zaczynała od malowideł naskalnych. Dla mniej piśmiennych Muzeum przygotowało walki wojów. Odbywały się one na placu przy muzeum wraz z sekwencjami teatralnymi przygotowanymi przez aktorów z teatru w Gnieźnie.

Magiczna to noc, kiedy to chociaż na chwilkę muzea wypełniają się gwarem zwiedzających, a eksponaty ożywają za pomocą słowa, historii ludzi i niepowtarzalnego klimatu. Tego rodzaju projekt odnalazł swoich sprzymierzeńców również na terenach obu muzeów. Wielu skorzystało z tej niepowtarzalnej okazji nocnego szturmu w kierunku Lednicy i Gniezna.

Danuta Kryszak

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki