BIPPiÄ…tek, 02.6.2023

Decyzja prokuratury w sprawie konkursu na dyrektora ZSP nr 3

Decyzja prokuratury w sprawie konkursu na dyrektora ZSP nr 3
Prokuratura Rejonowa w Pile prowadziła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień i poświadczenia nieprawdy na dokumentacji związanej z przebiegiem konkursu na dyrektora ZSP nr 3 w Gnieźnie na podstawie zawiadomienia posła Zbigniewa Dolaty i posła Tadeusza Tomaszewskiego.

28 maja zapadÅ‚a decyzja o umorzeniu postÄ™powania. 26 czerwca Starostwo Powiatowe w Gnieźnie otrzymaÅ‚o uzasadnienie tego postanowienia. ,,Analiza materiaÅ‚u dowodowego zgromadzonego w niniejszej sprawie prowadzi do wniosku, iż czynu zabronionego bÄ™dÄ…cego przedmiotem postÄ™powania nie popeÅ‚niono. W toku Å›ledztwa nie ujawniono bowiem żadnego dowodu wskazujÄ…cego na fakt poÅ›wiadczenia nieprawdy w dokumentacji konkursowej przez któregokolwiek z pracowników Starostwa. Za przekroczenie uprawnieÅ„ nie można uznać zachowania Emilii Dutki polegajÄ…cego na ponownym przeliczeniu gÅ‚osów w gabinecie Starosty. W/w jako przewodniczÄ…ca komisji konkursowej miaÅ‚a obowiÄ…zek niezwÅ‚ocznego przygotowania i przekazania caÅ‚oÅ›ci dokumentacji StaroÅ›cie GnieźnieÅ„skiemu. CzyniÄ…c to sprawdziÅ‚a ilość kart do gÅ‚osowania i wówczas ujawniÅ‚a zaistniałą pomyÅ‚kÄ™. MajÄ…c powyższe ustalenia na uwadze, kierujÄ…c siÄ™ treÅ›ciÄ… art. 1§ 1 pkt 1 kpk postanowiono niniejsze Å›ledztwo umorzyć wobec niepopeÅ‚nienia czynu zabronionego. ‘’ – napisano w uzasadnieniu.

Przebieg postępowania konkursowego i zdarzeń tuż po nim odtworzony przez prokuraturę na podstawie śledztwa jest całkowicie tożsamy z wersją przedstawianą wcześniej przez starostę Krzysztofa Ostrowskiego. W związku z wieloma publicznymi wystąpieniami posłów Zbigniewa Dolaty i Tadeusza Tomaszewskiego, sugerującymi popełnienie przestępstwa przez starostę, fakt ten należy podkreślić. Aby nie było już żadnych wątpliwości, przypomnijmy najistotniejsze etapy przebiegu konkursu jeszcze raz, cytując ustalenia prokuratury.

,,Grzegorz Pietrowiak posegregował karty do głosowania, układając je w dwie grupy, dzieląc osobno głosy oddane na J. Lubbe i osobno na H. Zandera. W ten sposób G. Pietrowiak rozkładał część kart do głosowania. Czynność tę obserwowały H. Tomczak i A. Brodnicka, nie zapoznały się one z treścią tych kart. Drugą część kart odczytywała natomiast H. Tomczak i przekazywała je G. Pietrowiakowi a on je układał do właściwej grupy.
Następnie członkowie komisji skrutacyjnej przeliczyli karty z obu grup, nie zapoznając się jednak z ich treścią. Sprawdzili czy głosy są ważne, czy przy każdym nazwisku kandydata postawiona była określona cyfra.
Po przeliczeniu głosów został sporządzony protokół z posiedzenia komisji skrutacyjnej, sporządzała go Anna Brodnicka. Po jego sporządzeniu członkowie komisji skrutacyjnej ogłosili pozostałym członkom komisji wynik głosowania, który brzmiał: 7 głosów dla H. Zandera i 5 głosów dla Jerzego Lubbe. Oddano 12 głosów, wszystkie oddane głosy były ważne.
Po ogłoszeniu wyniku głosowania przewodnicząca komisji konkursowej Emilia Dutka poprosiła na salę obrad kandydatów i przedstawiła im wynik głosowania. Następnie przystąpiono do składania gratulacji.
Po sporządzeniu protokołu z posiedzenia komisji konkursowej został on odczytany wszystkim jej członkom a następnie przez wszystkich podpisany. Nikt z członków komisji nie złożył uwag do treści protokołu.
Po zakończeniu posiedzenia komisji konkursowej jej członkowie rozeszli się. Ireneusz Masterniak i Jan Stanek udali się w stronę dworca PKP, Maria Szeszycka i Małgorzata Kurkowska wróciły do siedziby szkoły, Krzysztof Ostrowski, Dariusz Pilak, Emilia Dutka oraz Anna Krystkowiak pozostali w siedzibie Starostwa, natomiast Anna Brodnicka, Hanna Tomczak, Małgorzata Zart oraz Grzegorz Pietrowiak udali się wraz z Henrykiem Zanderem, który zaprosił w/w na kawę.
,,Na podstawie zeznaÅ„ Å›wiadków ustalono, iż przewodniczÄ…ca komisji Emilia Dutka przekazaÅ‚a komisji skrutacyjnej przed I gÅ‚osowaniem 12 sztuk kart do gÅ‚osowania. Karty te zostaÅ‚y wypisane rÄ™cznie przez dwie czÅ‚onkinie komisji skrutacyjnej (…)
W momencie przeliczenia głosów po I głosowaniu wszyscy członkowie komisji skrutacyjnej stwierdzili, iż kart jest 12.
Członkowie komisji konkursowej potwierdzili, iż każdy z nich otrzymał przed głosowaniem po 1 karcie.
Tyle samo kart było zarówno w momencie przeliczania ich przez Emilię Dutkę w gabinecie Starosty jak i ponownie podczas powtórnego liczenia głosów.
W toku śledztwa w/w rozpoznały również swój charakter pisma na kartach, gdy podczas przesłuchania okazano im karty do głosowania.
Powyższa okoliczność stała się podstawą do odstąpienia od powołania biegłego z dziedziny pisma ręcznego.
Jak wynika z zeznań świadków Anna Brodnicka podczas swego pobytu w gabinecie Starosty nie miała wątpliwości co do tego, iż podczas liczenia głosów przez członków komisji skrutacyjnej doszło do pomyłki. Przeprosiła za zaistniałą sytuację wszystkich zebranych.
Przeprosiny powtórzyła po powrocie członków komisji na salę obrad. Po ponownym zgromadzeniu się członków komisji na salę obrad, udostępnione zostały karty do głosowania wszystkim członkom. Każdy miał prawo się z nimi zapoznać. Nikt wówczas nie kwestionował, iż rzeczywisty wynik wyboru był 6:6.
Członkowie komisji skrutacyjnej nie byli w stanie wyjaśnić w jaki sposób doszło do owej pomyłki.
Taki sam wynik padÅ‚ podczas II gÅ‚osowania.’’

W świetle ustaleń prokuratury negatywną kampanię wywołaną przez posła Zbigniewa Dolatę i posła Tadeusza Tomaszewskiego, która pociągnęła za sobą szereg publicznych wystąpień, oczerniających przedstawicieli starostwa i rady powiatu, można odbierać jako pomówienie i zniesławienie.

cyt: ,,Na pewno doszÅ‚o do naruszenia procedur’’, ,,Zakrawa to na skandal o zasiÄ™gu ogólnopolskim’’ – T. Tomaszewski w artykule opatrzonym tytuÅ‚em ,,Starosta do prokuratury’’! , ,,PrzeglÄ…d GnieźnieÅ„ski’’ 19-25.02.2008 ; ,,Moim zdaniem zachodzi uzasadnione podejrzenie popeÅ‚nienia co najmniej trzech przestÄ™pstw.(…)Personalnie za ten fatalny, niezgodny z procedurami przebieg konkursu odpowiada starosta’’- Z. Dolata w tej samej publikacji. ,,Ja mam wiÄ™cej wÄ…tpliwoÅ›ci. Pan starosta jest pewny, że mamy do czynienia z pomyÅ‚kÄ…, ja mam wiÄ™kszÄ… wyobraźniÄ™, bo wyobrażam sobie, że mogÅ‚o dojść do faÅ‚szerstwa’’, ,,Pan starosta wykluczyÅ‚ faÅ‚szerstwo, a ja podejrzewam, że mogÅ‚o do niego dojść’’ – Z. Kujawa, ,,PrzeglÄ…d GnieźnieÅ„ski’’ 26.02-3.03.2008; ,,Reporter GnieźnieÅ„ski’’21.02.08 artykuÅ‚ z tytuÅ‚em ,,Polityczna pomyÅ‚ka, czy faÅ‚szerstwo’’? ,,Z informacji nieoficjalnych wynika, że mogÅ‚o dojść do zÅ‚amania prawa’’, ,,Gdyby kandydat, na rzecz którego zmieniono wynik gÅ‚osowania nie byÅ‚ zwiÄ…zany politycznie, to można by powiedzieć, że to tylko pomyÅ‚ka. Ale mnie tutaj pachnie chÄ™ciÄ… przedstawienia pani kurator pana Lubba jako kandydata na dyrektora – T. Tomaszewski; ,,Przemiany na Szlaku Piastowskim’’29.02.08 ,,Konsekwencje muszÄ… zostać wyciÄ…gniÄ™te niezależnie od tego, jak wysoko postawione sÄ… osoby, których do dotyczy. ByÅ‚o przestÄ™pstwo – musimy wiedzieć, kto je popeÅ‚niÅ‚’’ – Z.Dolata.

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki