Zgodnie z tym Programem każdy powiat powinien opracować własny program usuwania azbestu na swoim terenie. Głównym celem każdego powiatowego programu jest edukacja mieszkańców w zakresie szkodliwości azbestu oraz pomoc zarówno w bezpiecznym jego usuwaniu jak i w pozyskaniu środków na jego usunięcie.
Opracowanie takiego programu jest również niezbÄ™dnym warunkiem do ubiegania siÄ™ o Å›rodki zewnÄ™trzne z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Åšrodowiska i Gospodarki Wodnej. Powiat GnieźnieÅ„ski otrzyma Å›rodki finansowe na dofinansowanie zadania „Likwidacja wyrobów budowlanych zawierajÄ…cych azbest na terenie powiatu gnieźnieÅ„skiego” z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Åšrodowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w wysokoÅ›ci 100.000PLN. Również Gminne Fundusze Ochrony Åšrodowiska i Gospodarki Wodnej Gmin Powiatu GnieźnieÅ„skiego bÄ™dÄ… udzielać pomocy finansowej w likwidacji wyrobów zawierajÄ…cych azbest w wysokoÅ›ci 53.000PLN. W Powiatowym Funduszu Ochrony Åšrodowiska i Gospodarki Wodnej na rok 2008 zabezpieczona jest kwota w wysokoÅ›ci 50.000PLN. Ogółem w 2008roku na likwidacjÄ™ azbestu zostanie przeznaczone 203.000zÅ‚.
W celu praktycznej realizacji zadania zostaÅ‚ opracowany przez WydziaÅ‚ Ochrony Åšrodowiska Rolnictwa i LeÅ›nictwa Starostwa Powiatowego w Gnieźnie szczegółowy Regulamin udzielania pomocy finansowej na realizacjÄ™ przedsiÄ™wziÄ™cia: „Likwidacja wyrobów budowlanych zawierajÄ…cych azbest na terenie powiatu gnieźnieÅ„skiego” przy udziale wojewódzkiego, powiatowego i gminnych funduszy ochrony Å›rodowiska i gospodarki wodnej. Projekt Regulaminu zostaÅ‚ zaopiniowany przez Gminy i przyjÄ™ty Uchwałą ZarzÄ…du Powiatu GnieźnieÅ„skiego. OkreÅ›la on podstawowe cele, zasady i tryb postÄ™powania przy realizacji zadania. Regulamin wraz z wnioskami i wzorami umów dostÄ™pny jest na stronie internetowej Starostwa Powiatowego WydziaÅ‚u Ochrony Åšrodowiska www.naszesrodowisko.pl. Dofinansowanie dotyczy osób fizycznych nie prowadzÄ…cych dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej. Przedmiotem zadania jest pomoc wnioskodawcom w realizacji przedsiÄ™wzięć polegajÄ…cych na usuwaniu odpadów o kodach 17 06 01 ( materiaÅ‚y konstrukcyjne zawierajÄ…ce azbest) i 17 06 05 ( materiaÅ‚y izolacyjne zawierajÄ…ce azbest) powstaÅ‚ych przy likwidacji lub wymianie elementów pokryć dachowych lub elewacji budynków mieszkalnych, gospodarczych i garaży na terenie powiatu gnieźnieÅ„skiego
Dofinansowaniu będą podlegały koszty związane z unieszkodliwieniem odpadów zawierających azbest powstałych przy wymianie pokrycia dachowego i/lub elewacji, a mianowicie: usuwanie / demontaż / elementów budynku zawierających azbest oraz unieszkodliwianie tj. składowanie odpadów zgodnie z obowiązującymi przepisami, załadunek, transport i przekazanie na składowisko odpadów posiadające odpowiednie zezwolenie na ich unieszkodliwianie.
Dofinansowanie z Funduszu przyznawane będzie:
- na pisemny wniosek złożony przez Wnioskodawcę we właściwym urzędzie gminy,
- w wysokości 80 % całościowych kosztów tych działań, przy 20% udziale własnym Wnioskodawcy. Maksymalna dla każdej nieruchomości kwota dopłaty wynosi 5 000PLN.
Wykonawca dla realizacji przedmiotowego zadania na terenie całego powiatu wybrany zostanie w trybie zapytania o cenę zgodnie z przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych.
Zgodnie z inwentaryzacją przeprowadzoną w gminach na terenie naszego powiatu znajduje się 33.577 Mg materiałów zawierających azbest tj 2.639551 m2 Przyjmując średni koszt unieszkodliwienia (zdjęcie z dachu, pakowanie, transport i unieszkodliwienie przez składowanie ) 1 m2 eternitu, wynoszący na dzień dzisiejszy 30PLN, całkowity koszt usunięcia zinwentaryzowanych wyrobów znajdujących się na budowlach należących do osób fizycznych wyniósłby 79 186 530 PLN. W 2008r. roku rozpoczynamy dopiero po raz pierwszy realizację zadania -usuwanie azbestu potrwa od połowy lipca do 30 listopada 2008r. Mamy nadzieje, że spotka się z dużym zainteresowaniem mieszkańców naszego powiatu.
W następnym roku Powiat Gnieźnieński także wystąpi o środki zewnętrzne na dalszą realizację zadania. Liczymy, że również i Gminy chętnie przyłączą się do dalszych etapów realizacji usuwania azbestu i przeznaczą środki z gminnych funduszy na ten cel.