BIPCzwartek, 01.6.2023

Środy z profilaktyką - profilaktyka uzależnień - tytoń



Kiedykolwiek rzucisz palenie, zyskasz na zdrowiu. JeÅ›li zrobisz to przed 40 rokiem życia, ryzyko chorób spowodowanych paleniem tytoniu zmniejszy siÄ™ o okoÅ‚o 90%. CaÅ‚kowite rzucenie palenia nawet w wieku 50 czy 60 lat może wydÅ‚użyć życie odpowiednio o 6 i 3 lata.

Jak palenie tytoniu wpływa na zdrowie? Jakie korzyści zdrowotne wynikają z rzucenia palenia?

Palenie tytoniu jest gÅ‚ównÄ… przyczynÄ… zachorowaÅ„ na nowotwory. Papierosy przyczyniajÄ… siÄ™ do zachorowania nie tylko na nowotwory pÅ‚uc, ale także wiele innych chorób, m.in.: zawaÅ‚ serca, zakrzepicÄ™ żyÅ‚ oraz przewlekłą obturacyjnÄ… chorobÄ™ pÅ‚uc (POChP) – przewlekÅ‚e zapalenie oskrzeli i rozedma pÅ‚uc. Jest wiele nowotworów, na które narażeni sÄ… szczególnie palacze tytoniu, wÅ›ród których najczÄ™stszy to rak pÅ‚uca. Palenie tytoniu odpowiada za 82% wszystkich przypadków raka pÅ‚uca i zwiÄ™ksza u palaczy ponad dwudziestokrotnie ryzyko zachorowania na tÄ™ chorobÄ™.

Ryzyko zachorowania na choroby odtytoniowe jest najmniejsze u osób niepalÄ…cych!

Profilaktyka palenia tytoniu zaczyna siÄ™ od najmÅ‚odszych lat, najważniejszym celem jest zapobieganie inicjacji tytoniowej wÅ›ród dzieci i mÅ‚odzieży. Należy edukować mÅ‚odych ludzi, że e-papierosy tak samo uzależniajÄ… i tak samo negatywnie wpÅ‚ywajÄ… na zdrowie, jak papierosy tradycyjne. W ramach Programu Profilaktyki Chorób Odtytoniowych (w tym PrzewlekÅ‚ej Obturacyjnej Choroby PÅ‚uc) dziaÅ‚ajÄ… poradnie antynikotynowe. Placówki oferujÄ… specjalistycznÄ… pomoc w rzuceniu wyrobów tytoniowych. Pacjenci mogÄ… zgÅ‚osić siÄ™ bez skierowania.

Zachęcamy do:

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki