Rak żołądka jest powszechny wśród mieszkańców Europy i Stanów Zjednoczonych, choć najczęściej występuje w Chinach, Japonii i Korei. Większość przypadków raka żołądka występuje po 50. roku życia. W Polsce rak żołądka jest siódmym najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn i przyczyną 5,7% zgonów na nowotwory złośliwe u mężczyzn.
Nowotwór żołądka najczęściej jest diagnozowany w Chinach, Japonii i Korei, ale to choroba powszechna również wśród mieszkańców Europy i Stanów Zjednoczonych. Większość jego przypadków występuje po 50. roku życia. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem i jest wyższe u mężczyzn. W Polsce rak żołądka, to siódmy najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn (11. pośród kobiet) i przyczyna 5,7 proc. zgonów na nowotwory złośliwe wśród nich.
Czynniki ryzyka raka jelita:
Choroba wrzodowa żołądka nie jest stanem przedrakowym Przemiana wrzodu w nowotwór złośliwy ma miejsce bardzo rzadko. Jeśli jednak w trakcie badania endoskopowego masz stwierdzone owrzodzenia śluzówki żołądka, wskazane jest pobranie materiału do badania mikroskopowego.
Objawy raka żołądka
Najbardziej charakterystycznym objawem, który powinien wzbudzić niepokój, jest znaczna utrata masy ciała w krótkim czasie. Z rozwojem raka żołądka mogą wiązać się objawy refluksowe: zgaga, posmak kwasu odczuwany w jamie ustnej, uczucie cofania się treści pokarmowej do przełyku, ból w klatce piersiowej, odbijanie.
Badania diagnostyczne
Gastroskopia to podstawowe badanie diagnostyczne górnego odcinka przewodu pokarmowego. Pozwala wykryć zmiany chorobowe w obrębie przełyku, żołądka lub dwunastnicy i precyzyjnie pobrać materiał do badania histopatologicznego. Obecnie nie ma innej metody, która mogłaby zastąpić gastroskopię. Wskazaniem do wykonania gastroskopii jest m.in. podejrzenie choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, uporczywy ból brzucha, zgaga, trudności przy przełykaniu, niezamierzone zmniejszenie masy ciała i ból towarzyszący połykaniu kęsów pokarmu.
Profilaktyka raka żołądka
W przypadku niepokojących objawów nie odkładaj wizyty u lekarza. Szybko wykonana gastroskopia pozwoli na wczesną diagnozę choroby i rozpoczęcie leczenia.
Projekt Wdrożenie zaawansowanych e-usług dla klientów Starostwa Powiatowego w Gnieźnie oraz jednostek podległych współfinansowany ze środków
Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020 w ramach konkursu Rozwój elektronicznych usług publicznych