BIPPiÄ…tek, 09.6.2023

Profilaktyka od najmłodszych lat. Kształtowanie nawyków żywieniowych

Czym skorupka za młodu nasiąknie...

W rodzinach, w których spożywa siÄ™ wspólne posiÅ‚ki, dzieci częściej majÄ… prawidÅ‚owÄ… masÄ™ ciaÅ‚a. Tymczasem zaledwie 52,9 % dzieci codziennie zasiada do stoÅ‚u wspólnie z rodzinÄ…. Badania pokazujÄ…, że polskie dzieci jedzÄ… za maÅ‚o owoców, warzyw i przetworów z mleka. NajmÅ‚odsi, tuż po skoÅ„czeniu pierwszego roku życia, pijÄ… nadmierne iloÅ›ci sÅ‚odzonych soków owocowych. Dzieci w wieku 8-13 lat, których rodzice regularnie spożywajÄ… napoje sÅ‚odzone, też chÄ™tnie po nie siÄ™gajÄ…. I to trzykrotnie częściej niż ich rówieÅ›nicy, których rodzice takich napojów nie pijÄ….

ZÅ‚e nawyki żywieniowe mogÄ… prowadzić do otyÅ‚oÅ›ci już w wieku dzieciÄ™cym. W Polsce problem nadwagi lub otyÅ‚oÅ›ci dotyczy ok. 10 proc. dzieci w wieku 1-3 lata i 30 proc. dzieci w wieku wczesnoszkolnym. A otyÅ‚y mÅ‚ody czÅ‚owiek z dużym prawdopodobieÅ„stwem stanie siÄ™ otyÅ‚ym dorosÅ‚ym. Åšwiatowa Organizacja Zdrowia już w 1974 roku zakwalifikowaÅ‚a otyÅ‚ość do chorób cywilizacyjnych, sugerujÄ…c, że otyÅ‚ość stanie siÄ™ jednÄ… z poważniejszych chorób żywieniowych naszych czasów. Liczba otyÅ‚ych dzieci (powyżej 5 r.ż.) i mÅ‚odzieży wzrosÅ‚a od 1975 r. z 11 milionów do 124 milionów w 2016 r. W Polsce problem nadwagi lub otyÅ‚oÅ›ci dotyczy okoÅ‚o 10% dzieci w wieku 1-3 lata i 30% dzieci w wieku wczesnoszkolnym.

Bobas Lubi Wybór – pozwólmy dziecku samemu siÄ™ nakarmić

KsztaÅ‚towanie dobrych nawyków żywieniowych można rozpocząć już od pierwszego roku życia malucha. Bobas Lubi Wybór to nowatorski sposób podejÅ›cia do karmienia niemowlaka, który opiera siÄ™ ominiÄ™ciu etapu karmienia Å‚yżeczkÄ… i podawania papek. Dziecko poznaje nowe smaki wszystkimi zmysÅ‚ami – również dotykiem i zapachem. Zamiast przygotowanych, rozdrobnionych produktów, dziecko dostaje produkty w wersji staÅ‚ej, które może sobie wziąć do rÄ…czki, smakować i wybierać te, które odpowiadajÄ… mu najbardziej. Poszczególne produkty np. warzywa, owoce, kasze należy poÅ‚ożyć na blacie stoÅ‚u lub krzeseÅ‚ka do karmienia, aby maluch mógÅ‚ sam siÄ™gać po kawaÅ‚ki i wkÅ‚adać je do buzi.

Neofobia, czyli „wybiórcze jedzenie”

Neofobia to niechęć lub lÄ™k dziecka przed próbowaniem nowych produktów spożywczych. Może też dotyczyć lÄ™ku przed nowÄ… konsystencjÄ… produktów. Jest to zjawisko fizjologiczne, pojawia siÄ™ okoÅ‚o 2-5 roku życia, częściej u dziewczynek niż chÅ‚opców. Jest to etap przejÅ›ciowy i naturalny.

Jak pokonać neofobię u dziecka?

  • Eksponuj produkt, którego dziecko nie akceptuje.
  • PoproÅ›, żeby opowiadaÅ‚o, co czuje, kiedy dotyka i wÄ…cha produkty.
  • Zadbaj o dobrÄ… atmosferÄ™ podczas posiÅ‚ku.
  • ZachÄ™caj, proponuj, ale nie stosuj nagród i kar za zjedzenie posiÅ‚ku.
  • Dziecko Å‚atwiej zaakceptuje nowy produkt, kiedy dostanie go razem z pokarmem, który wczeÅ›niej znaÅ‚o.

Jak kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe dzieci?

  • Swoje postÄ™powanie dostosuj do wieku i etapu rozwoju dziecka: zdobÄ…dź wiedzÄ™ na temat zasad zdrowego odżywiania. To, jak karmimy niemowlaka, ma wpÅ‚yw na preferencje smakowe w przyszÅ‚oÅ›ci.
  • Staraj siÄ™ zachować staÅ‚e pory posiÅ‚ków dziecka (rób 3-4 godzinne przerwy pomiÄ™dzy posiÅ‚kami).
  • Staraj siÄ™, aby nowe produkty byÅ‚y Å‚adnie podane, bo wyglÄ…d ma duże znaczenie.
  • Akceptuj baÅ‚agan, który dziecko robi podczas jedzenia.
  • Planuj i przygotowuj posiÅ‚ki razem z dziećmi.
  • Zadbaj o wspólne, rodzinne spożywanie posiÅ‚ków w miÅ‚ej atmosferze.
  • Nie podawaj dzieciom przekÄ…sek pomiÄ™dzy posiÅ‚kami.
  • Unikaj sÅ‚odkich napojów i sÅ‚odyczy. Nie nagradzaj dzieci sÅ‚odyczami.
  • Rozmawiaj o jedzeniu nie tylko przy stole, staraj siÄ™, aby dziecko poznaÅ‚o zasady zdrowego odżywiania.
  • Dopilnuj, aby dzieci piÅ‚y 1,5 litra wody dziennie.
  • Zadbaj o regularnÄ… aktywność fizycznÄ… dzieci. Zalecane jest minimum 60 minut umiarkowanych lub intensywnych ćwiczeÅ„.

Zmień dietę razem z NFZ

Narodowy Fundusz Zdrowia wspólnie z ekspertami opracowaÅ‚ innowacyjne rozwiÄ…zanie zapewniajÄ…ce zdrowe posiÅ‚ki dla caÅ‚ej rodziny. To bezpÅ‚atny rodzinny plan żywieniowy DASH RODZINA, dostÄ™pny na portalu diety.nfz.gov.pl. Przeznaczony jest dla osób dorosÅ‚ych oraz dzieci i mÅ‚odzieży w wieku od 4 do 17 lat.

Jak przygotować wspólny, odpowiednio zbilansowany posiÅ‚ek dla wszystkich domowników? To proste: wystarczy wybrać plan rodzinny – dla co najmniej 2, a maksymalnie dla 8 osób. Portal pomaga okreÅ›lić zapotrzebowanie energetyczne każdego czÅ‚onka rodziny, a pod każdym daniem znajduje siÄ™ wskazówka, jak procentowo podzielić przygotowanÄ… potrawÄ™ pomiÄ™dzy czÅ‚onków rodziny.

Zachęcamy do lektury broszury informacyjnej oraz do zapoznania się z materiałem filmowym.

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki