BIPCzwartek, 08.6.2023

Środa z profilaktyką - profilaktyka zaburzeń odżywiania. Anoreksja i Bulimia

W zaburzeniach odżywiania zazwyczaj nie ma jasnego poczÄ…tku choroby. Pierwsze objawy pojawiajÄ… siÄ™ stopniowo i sÄ… trudne do wychwycenia. Osoba chora czÄ™sto w sposób nieÅ›wiadomy stara siÄ™ je ukryć.

Na zaburzenia odżywiania narażone sÄ… szczególnie osoby mÅ‚ode w okresie dojrzewania. WpÅ‚yw czynnika spoÅ‚ecznego i kulturowego powoduje, że u dziewczynek zwracanie uwagi na wÅ‚asny wyglÄ…d zaczyna siÄ™ już w wieku 6 lat.

Najczęstsze zaburzenia odżywiania:

  • anoreksja (jadÅ‚owstrÄ™t psychiczny),
  • bulimia (żarÅ‚oczność psychiczna),
  • napadowe zaburzenia odżywiania.

Bulimia i anoreksja to schorzenia o podÅ‚ożu psychicznym. Obie choroby sÄ… bardzo poważne i groźne dla zdrowia. W Polsce anoreksja może dotyczyć okoÅ‚o 4-5 % mÅ‚odych ludzi. Anoreksja wystÄ™puje kilkukrotnie częściej u dziewczÄ…t. Badania wskazujÄ…, że zaledwie 31% osób z zaburzeniami odżywiania poszukuje leczenia.

Jakie zachowania powinny Cię zaniepokoić?

Bardzo intensywna aktywność fizyczna czy restrykcyjne diety sÄ… jednym z elementów obniżania masy ciaÅ‚a. Zwykle zaczyna siÄ™ niewinnie od eliminowania niektórych wysokoenergetycznych produktów. W efekcie może to prowadzić do spożycia minimalnej iloÅ›ci kalorii dziennie, czasami nieprzekraczajÄ…cej 500 kcal.

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki