BIPWtorek, 30.5.2023

Środa z profilaktyką - profilaktyka otyłości

OtyÅ‚y jest już, co czwarty Polak! OtyÅ‚ość i nadwaga sprzyja rozwojowi wielu chorób jak cukrzyca typu 2, nadciÅ›nienie tÄ™tnicze oraz zwiÄ™ksza ryzyko wystÄ…pienia chorób sercowo-naczyniowych. Co wspólnego z otyÅ‚oÅ›ciÄ… majÄ… hormony? OtyÅ‚ość może wywoÅ‚ywać zmiany w ukÅ‚adzie hormonalnym, jak również zaburzenia hormonalne mogÄ… utrudniać redukcjÄ™ masy ciaÅ‚a. Za jednÄ… z najczÄ™stszych przyczyn spadku metabolizmu uważa siÄ™ niedoczynność tarczycy. NieprawidÅ‚owa praca gruczoÅ‚ów odpowiedzialnych za wydzielanie hormonów może powodować niedobór lub też nadmiar danego hormonu. KonsekwencjÄ… takich zaburzeÅ„ mogÄ… być m. in. nadwaga i otyÅ‚ość.

Badaj siÄ™!

Osoby z nadwagÄ… bÄ…dź też otyÅ‚oÅ›ciÄ…, które mimo wprowadzenia zbilansowanej diety oraz aktywnoÅ›ci ruchowej dalej nie mogÄ… pozbyć siÄ™ dodatkowych kilogramów powinny skonsultować siÄ™ z lekarzem, aby:

  • ocenić gospodarkÄ™ hormonalnÄ… (m. in. TSH, wolne hormony tarczycy (fT3 i fT4), kortyzol, insulinÄ™),
  • skontrolować poziom cholesterolu,
  • zmierzyć podstawowy profil poziomu glukozy we krwi,
  • wykonać, w przypadku kobiet, USG ginekologiczne z ocenÄ… jajników.

Istnieje przekonanie, że leczenie zaburzeń hormonalnych u chorych z otyłością spowoduje normalizację masy ciała. Jednak podstawowym zadaniem jest redukcja masy ciała.

Pamiętaj o profilaktyce

  • Zadbaj o zdrowÄ… dietÄ™ - jedz produkty peÅ‚noziarniste, warzywa, owoce oraz roÅ›liny strÄ…czkowe. Ogranicz nadmierne spożycie cukru, soli, czerwonego miÄ™sa i alkoholu.
  • Zadbaj o regularnÄ… aktywność fizycznÄ… - wykonuj ćwiczenia wzmacniajÄ…ce mięśnie o umiarkowanej intensywnoÅ›ci minimum 2-3 razy w tygodniu po okoÅ‚o 30 min.
  • Kontroluj masÄ™ ciaÅ‚a - waż siÄ™ regularnie, na czczo, nie częściej niż raz w tygodniu, zawsze o tej samej porze.
  • Zadbaj o zdrowy i higieniczny styl życia - naucz radzić sobie ze stresem, zadbaj o odpowiedniÄ… dÅ‚ugość i jakość snu. Unikaj używek (nikotyny, alkoholu, Å›rodków psychoaktywnych).

Nadwaga i otyłość to choroba, a nie problem estetyczny.

Należy pamiętać, że wszystkie przypadki nadwagi i otyłości hormonalnej należy podejrzewać dopiero po wykluczeniu innych, bardziej powszechnych przyczyn takich jak zła dieta i nieodpowiedni styl życia.

Skorzystaj z bezpłatnego serwisu:

Zapoznaj siÄ™ z poradami profesjonalistów: trenerów, fizjoterapeuty, lekarza i psychologa, którzy opracowali program profilaktyczno-treningowy „8 Tygodni do Zdrowia”. DostÄ™pny jest na kanale YouTube Akademii NFZ oraz w aplikacji mojeIKP. Sprawdź w swoim telefonie.

Zapraszamy również do obejrzenia filmu, gdzie o zaburzeniach hormonalnych, objawach i profilaktyce nadwagi i otyÅ‚oÅ›ci mówi dr Dominika Murawska – specjalista ginekologii i poÅ‚ożnictwa oraz specjalista endokrynologii.

Zapraszamy do:

 

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki