Depresja wciąż jest jeszcze tematem tabu. Ludzie wstydzÄ… siÄ™ mówić o tym, że zmagajÄ… siÄ™ z chorobÄ…, która może być bardzo niebezpieczna. Nie pozwala normalnie pracować, uczyć siÄ™, jeść, spać. Co może jÄ… wywoÅ‚ać i jak jej zapobiec?
Pojawia siÄ™ uczucie bezsilnoÅ›ci, bezradnoÅ›ci, unikamy spotkaÅ„ ze znajomymi, towarzyszy nam ciÄ…gÅ‚e uczucie zmÄ™czenia. Choroby, które powodujÄ… zmiany np.: stylu życia sposobu myÅ›lenia celów życiowych aktywnoÅ›ci zawodowej mogÄ… prowadzić do przewlekÅ‚ego stanu depresyjnego.
CzÄ™sto pierwsze objawy depresji pozostajÄ… niezauważone, nie tylko przez bliskich, ale nawet samych pacjentów. Depresja jest chorobÄ… ciaÅ‚a i ducha, może dotknąć osoby w każdym wieku bez wzglÄ™du na pÅ‚eć czy status spoÅ‚eczny.
Poznaj przyczyny i objawy
Przyczyn depresji jest wiele. Może wynikać z podÅ‚oża genetycznego lub czynników zewnÄ™trznych takich jak:
Depresja jest częstą przyczyną niesprawności i niezdolności do pracy. Najczęstsze objawy depresji to:
NagÅ‚a sytuacja zdrowotna np. wypadek komunikacyjny, operacja czy przewlekÅ‚a choroba, może powodować stany depresyjne. Takie sytuacje zdrowotne wymuszajÄ… zmianÄ™ stylu życia, celów życiowych, a nawet zmianÄ™ zawodu czy utratÄ™ dobrych relacji z bliskimi. Nie wahaj siÄ™ poprosić o pomoc. JeÅ›li masz wÄ…tpliwoÅ›ci, czujesz siÄ™ źle, nie wiesz, czy to może być depresja, skontaktuj siÄ™ z lekarzem pierwszego kontaktu.
Pomocy możesz też szukać w:
Ważne: Do lekarza psychiatry nie potrzebujesz skierowania. W profilaktyce depresji ważne jest by:
Zapraszamy do lektury broszury informacyjnej oraz do zapoznania się z materiałem filmowym.