Udar mózgu to nagÅ‚e zaburzenie czynnoÅ›ci mózgu spowodowane niedrożnoÅ›ciÄ… lub pÄ™kniÄ™ciem naczynia tÄ™tniczego. To jedna z najczÄ™stszych przyczyn zgonów i niesprawnoÅ›ci w Polsce wÅ›ród osób po 40 r.ż. Jak zmniejszyć ryzyko jego wystÄ…pienia?
Z danych Raportu NFZ o zdrowiu „Udar niedokrwienny mózgu” wynika, że rocznie udar dotyka ponad 70 tys. Polaków. Oznacza to, że co 8 minut ktoÅ› doznaje udaru! W przypadku udaru liczy siÄ™ CZAS!
Ciężka rÄ™ka lub noga, zaburzenia mowy, asymetria twarzy, sÅ‚abe widzenie – szybkie rozpoznanie objawów udaru i dodarcie do szpitala z oddziaÅ‚em udarowym, warunkuje możliwość wdrożenia leczenia. Jak wskazujÄ… wytyczne postÄ™powania w udarze mózgu opracowane przez Polskie Towarzystwo Neurologiczne, każdy zyskany kwadrans do rozpoczÄ™cia leczenia przekÅ‚ada siÄ™ w przybliżeniu na:
Na co szczególnie zwrócić uwagÄ™?
29 października obchodzony jest Åšwiatowy DzieÅ„ Udaru Mózgu. W ramach „Åšrody z ProfilaktykÄ…” przypominamy o objawach, które mogÄ… wskazywać na udar, jak ograniczyć ryzyko wystÄ…pienia udaru i jakie podjąć dziaÅ‚ania profilaktyczne.
Jednym z czynników ryzyka - nadciÅ›nienie tÄ™tnicze
DoskonaÅ‚ym sposobem na prawidÅ‚owe ciÅ›nienie tÄ™tnicze jest odpowiedni sposób odżywiania zgodnie z zasadami diety DASH. Narodowy Fundusz Zdrowia wykorzystuje jej zasady, jako referencyjne w proponowanych planach żywieniowych na portalu Diety NFZ.
M.in. o tym o tym, jak jeszcze zadziaÅ‚ać profilaktycznie dowiedzÄ… siÄ™ PaÅ„stwo z lektury materiaÅ‚ów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia. Zapraszamy również do obejrzenia filmu na kanale Akademia NFZ.
Zapraszamy do lektury broszury informacyjnej oraz do zapoznania się z materiałem filmowym.