Depresja - więcej niż smutek
Depresja stanowi coraz wiÄ™kszy problem zdrowotny i spoÅ‚eczny. WedÅ‚ug szacunków Åšwiatowej Organizacji Zdrowia do 2030 roku depresja bÄ™dzie najczęściej wystÄ™pujÄ…cÄ… chorobÄ… na Å›wiecie. Szacuje siÄ™, że w Polsce na depresjÄ™ choruje ok. 1,2 mln osób. Dane NFZ wskazujÄ…, że w 2021 r. Å›wiadczenia z rozpoznaniem gÅ‚ównym lub wspóÅ‚istniejÄ…cym depresji udzielono 682 tys. pacjentom.
Depresja nie jest chwilowym obniżeniem nastroju, ale poważnym zaburzeniem psychicznym. Depresja znacznie utrudnia dotychczasowe funkcjonowanie w wielu sferach życia, takich jak praca czy relacje z innymi ludźmi. Jest źródÅ‚em cierpienia dla osób jej doÅ›wiadczajÄ…cych. Pojawia siÄ™ uczucie bezsilnoÅ›ci, bezradnoÅ›ci, unikamy spotkaÅ„ ze znajomymi, towarzyszy nam ciÄ…gÅ‚e uczucie zmÄ™czenia. CzÄ™sto pierwsze objawy pozostajÄ… niezauważone, nie tylko przez bliskich, ale nawet samych pacjentów.
Najczęstsze objawy depresji
Jednym z najlepszych sposobów zapobiegania, a także leczenia depresji jest aktywność fizyczna. Spacery i szybki marsz to rodzaj wysiÅ‚ku, który jest najbardziej uniwersalny, niewymagajÄ…cy a przynoszÄ…cy wymierne efekty.
Dane NFZ wskazujÄ…, że refundowane leki przeciwdepresyjne w 2021 r. wykupiÅ‚o 1,5 mln osób i byÅ‚o to o 59% wiÄ™cej niż w 2013 r. UwagÄ™ zwraca rosnÄ…ca liczba osób poniżej 18. r.ż., dla których zrealizowano recepty na leki przeciwdepresyjne. Wartość refundacji tych leków wyniosÅ‚a w 2021 r. 191 mln zÅ‚. WiÄ™cej dowiesz siÄ™ z raportu NFZ o zdrowiu.
Zachęcamy do lektury broszury informacyjnej oraz do zapoznania się z materiałem filmowym.