BIPPoniedziałek, 29.5.2023

Środa z profilaktyką | zdrowie kobiet w ciąży |

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, jakie wykonać badania planujÄ…c ciążę? Jakie szczególne uprawnienia przysÅ‚ugujÄ… kobietom w ciąży i w poÅ‚ogu? Kto może skorzystać z programu badaÅ„ prenatalnych? Które ćwiczenia wykonywać w ciąży i po porodzie?

Dbamy o mamy

Kobiety ciąży majÄ… prawo do: 

  • korzystania poza kolejnoÅ›ciÄ… ze Å›wiadczeÅ„ opieki zdrowotnej oraz z usÅ‚ug farmaceutycznych w aptekach
  • bezpÅ‚atnych leków (oznaczonych jako leki„C”).

Program badań prenatalnych

U kobiet powyżej 35 roku życia ryzyko urodzenia dziecka z wadÄ… wrodzonÄ… wynosi okoÅ‚o 3-5 proc. Część z tych wad można leczyć jeszcze na etapie ciąży. Dlatego tak ważna jest ich wczesna diagnostyka

Kobiety po 35 roku życia mogÄ… skorzystać z programu bezpÅ‚atnej diagnostyki prenatalnej w ramach Programu BadaÅ„ Prenatalnych finansowanego przez NFZ. Program ma na celu identyfikacjÄ™ ryzyka wystÄ…pienia wad pÅ‚odu oraz ich wczesnÄ… diagnostykÄ™, oraz, o ile to możliwe, podjÄ™cie leczenia jeszcze w okresie pÅ‚odowym.

Słodka mama

Kiedy przyszÅ‚e mamy powinny wykonać pierwsze badanie w kierunku rozpoznania ewentualnej cukrzycy? Co sprzyja czÄ™stoÅ›ci wystÄ™powania cukrzycy ciążowej? Jakie mogÄ… być negatywne konsekwencje zdrowotne dla dziecka? Na pytania odpowiada w materiale filmowym „Åšroda z ProfilaktykÄ…” Profilaktyka cukrzycy ciążowej dr Magdalena Dolecka–Åšlusarczyk, specjalista chorób wewnÄ™trznych i diabetologii.

ZachÄ™camy do lektury broszury informacyjnej oraz zapoznania siÄ™ z materiaÅ‚em filmowym.

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki