Mieszko I - pierwszy historyczny wÅ‚adca Polski uważany jest za budowniczego paÅ„stwa polskiego. Podczas swego panowania stworzyÅ‚ on zarówno zrÄ™by terytorialne naszego paÅ„stwa jak i dokonaÅ‚ jego organizacji, sytuujÄ…c PolskÄ™ wÅ›ród chrzeÅ›cijaÅ„skich paÅ„stw europejskich.
Jak podaje kronikarz Gall Anonim, stanowiÄ…cym rdzeÅ„ naszej paÅ„stwowoÅ›ci paÅ„stewkiem Polan zarzÄ…dzali przed Mieszkiem legendarni wÅ‚adcy - Siemowit, Leszek i SiemomysÅ‚. Pierwsze wiadomoÅ›ci o Mieszku I pochodzÄ… z 963 r. Saski kronikarz Widukind zanotowaÅ‚ wówczas, iż Mieszko toczyÅ‚ walki z Wieletami. Ziemie polskie najechaÅ‚ w tym czasie graf Wichman, który pokonaÅ‚ polskiego wÅ‚adcÄ™. Po tym wydarzeniu Mieszko I, szukajÄ…c bezpieczeÅ„stwa dla swojego paÅ„stwa zawarÅ‚ ukÅ‚ad z cesarzem Ottonem I, oddajÄ…c siÄ™ pod jego zwierzchnictwo. StÄ…d też w późniejszych źródÅ‚ach nazywany byÅ‚ "przyjacielem cesarza".
NajważniejszÄ…, posiadajÄ…cÄ… liczne konsekwencje, decyzjÄ… Mieszka I byÅ‚o przyjÄ™cie chrztu w 966 roku. Koronowany na cesarza w 962 roku Otton I, szerzÄ…c ideÄ™ chrystianizacyjnÄ… dążyÅ‚ do uzależnienia ziem polskich. W obawie przed podporzÄ…dkowaniem ziem polskich niemieckim placówkÄ… misyjnym, Mieszko w 965 roku zdecydowaÅ‚ siÄ™ na przymierze z Czechami. MiaÅ‚o ono także uchronić PolskÄ™ przed najazdami groźnych pogaÅ„skich Wieletów. Potwierdzeniem polsko - czeskiego ukÅ‚adu staÅ‚o siÄ™ małżeÅ„stwo Mieszka z księżniczkÄ… DobrawÄ…. W kwietniu 966 roku, być może w WielkÄ… SobotÄ™ Mieszko przyjÄ…Å‚ chrzest. Ceremonia ta odbyÅ‚a siÄ™ prawdopodobnie na Ostrowie Lednickim. Pierwszym biskupem polskim zostaÅ‚ w 968 roku, rezydujÄ…cy w Poznaniu, Jordan.
PrzyjÄ™cie chrztu miaÅ‚o ogromne znaczenie. Polska staÅ‚a siÄ™ paÅ„stwem chrzeÅ›cijaÅ„skim. Jej wÅ‚adca Mieszko I zaczÄ…Å‚ być traktowany na równi z innymi europejskimi książętami. PowstajÄ…ca na naszych ziemiach organizacja koÅ›cielna zaczęła dostarczać wzorów potrzebnych do organizacji paÅ„stwa.Szczególnie cenna staÅ‚a siÄ™, niezwykle istotna dla naszego mÅ‚odego wówczas paÅ„stwa, znajomość pisma i form kancelaryjnych. ChrzeÅ›cijaÅ„stwo, przyjmowane przez kilka wieków przez naszych przodków, usuwajÄ…c kulty plemienne, umożliwiaÅ‚o jednoczenie i integracjÄ™ paÅ„stwa. W stosunkach zewnÄ™trznych chrzest Mieszka I zdecydowanie wzmocniÅ‚ pozycjÄ™ naszego wÅ‚adcy, szczególnie wobec cesarstwa niemieckiego.
Sojusz z Czechami umożliwiÅ‚ Mieszkowi I sukces w walce z Wieletami, których polski książę pokonaÅ‚ w 967 roku. PaÅ„stwo polskie, ze swoim centrum w Gnieźnie obejmowaÅ‚o wówczas ziemie Wielkopolski, Kujaw, Mazowsza, częściowo Pomorza. Zdobycie wÅ‚adzy nad Pomorzem Zachodnim umożliwiÅ‚a Mieszkowi I bitwa pod CedyniÄ… w 972 roku. Mieszko pokonaÅ‚ wówczas margrabiego niemieckiego Hodona. W dalszych latach panowania Mieszko I starannie budowaÅ‚ podwaliny naszego paÅ„stwa. SpotykaÅ‚y go czasem niepowodzenia. W 981 roku w wojnie z RusiÄ… Polska utraciÅ‚a Grody CzerwieÅ„skie.
ProwadzÄ…c mÄ…drÄ… politykÄ™ wewnÄ™trznÄ… Mieszko I rozbudowaÅ‚ systematycznie podlegÅ‚e mu ksiÄ™stwo. Jego teren objÄ™ty byÅ‚ sieciÄ… regularnie rozmieszczonych grodów. ByÅ‚y one oÅ›rodkami administracyjnymi paÅ„stwa, punktami obronnymi, miejscem gromadzenia danin i wymierzania książęcej sprawiedliwoÅ›ci.Za waÅ‚ami wiÄ™kszych grodów znajdowaÅ‚y siÄ™ podgrodzia, gdzie osiedlali siÄ™ rzemieÅ›lnicy pracujÄ…cy dla grodu. Zorganizowano także system wsi sÅ‚użebnych, których ludność utrzymujÄ…c siÄ™ z pracy na roli, dostarczaÅ‚a Å›wiadczeÅ„ w okreÅ›lonych wyrobach rzemiosÅ‚a i w usÅ‚ugach. Åšwiadczenia te, obok danin i Å‚upów wojennych stanowiÅ‚y podstawÄ™ istnienia licznej drużyny - zbrojnej armii utrzymywanej przez ksiÄ™cia.
U schyÅ‚ku swojego życia, miÄ™dzy 990 a 992 rokiem Mieszko I dokonaÅ‚ aktu darowizny swego ksiÄ™stwa na rzecz papiestwa. SÅ‚użyÅ‚o ono osÅ‚abieniu wpÅ‚ywów cesarstwa w Polsce oraz umocnieniu niedawno przyjÄ™tego chrzeÅ›cijaÅ„stwa. Dagome iudex (pod takÄ… nazwÄ… znany jest dokument) zawiera opis granic "paÅ„stwa gnieźnieÅ„skiego", które w momencie Å›mierci Mieszka I obejmowaÅ‚o WielkopolskÄ™, Kujawy, Mazowsze, ÅšlÄ…sk oraz prawdopodobnie Pomorze.
Mieszko I zmarÅ‚ w 992 roku przekazujÄ…c swoje paÅ„stwo synowi BolesÅ‚awowi. Za czasów BolesÅ‚awa Chrobrego ziemie polskie po raz pierwszy zostaÅ‚y nazwane PolskÄ…. Mieszko I zbudowaÅ‚ jednak mocne podstawy naszego paÅ„stwa. DziÄ™ki przyjÄ™ciu chrzeÅ›cijaÅ„stwa wprowadziÅ‚ PolskÄ™ w krÄ…g polityki europejskiej, znajdujÄ…c dla niej trwaÅ‚e miejsce w ówczesnej Europie.