Szlak Piastowski łączy szereg miejscowoÅ›ci zwiÄ…zanych z PoczÄ…tkami PaÅ„stwa Polskiego. Przebiega przez obszary póÅ‚nocno-wschodniej Wielkopolski i Kujawy Zachodnie i wschodniÄ… część Równiny InowrocÅ‚awskiej. Nazwa szlaku przywodzi na myÅ›l wÅ‚adajÄ…cÄ… ziemiami polskimi w okresie wczesnoÅ›redniowiecznym dynastiÄ™ Piastów. Najważniejsze polityczne oÅ›rodki Polski piastowskiej wytyczajÄ…, wiÄ™c przebieg szlaku.
Niezwykle interesujÄ…cy pod wzglÄ™dem historycznym oraz krajobrazowym Szlak Piastowski zostaÅ‚ wytyczony w 1960 roku. Oznakowany jest on symbolem stylizowanego biaÅ‚ego orÅ‚a na czerwonym tle. GÅ‚ówna trasa szlaku prowadzi od ważnego grodu tworzÄ…cego we wczesnym Å›redniowieczu paÅ„stwo polskie - Poznania, przez Pobiedziska, Ostrów Lednicki, Gniezno, Trzemeszno, Mogilno, Strzelno, KruszwicÄ™ do InowrocÅ‚awia. Trasy boczne szlaku wiodÄ…: na poÅ‚udnie - z Poznania przez SwarzÄ™dz, Kostrzyn, Giecz, Czerniejewo do Gniezna; na póÅ‚noc: z Gniezna przez Rogowo, GÄ…sawÄ™, Biskupin, WenecjÄ™, źnin, LubostroÅ„, Barcin i Pakość do InowrocÅ‚awia; na poÅ‚udnie - z Trzemeszna przez Orchowo do Strzelna; na póÅ‚noc - z Mogilna przez DÄ…browÄ™ do Biskupina.
Wszystkie wymienione miejscowoÅ›ci Szlaku Piastowskiego posiadajÄ… cenne, zwiÄ…zane z poczÄ…tkami polskiej paÅ„stwowoÅ›ci, zabytki. SÄ… to zabytki siÄ™gajÄ…ce poczÄ…tków istnienia paÅ„stwa Polskiego oraz późniejsze, reprezentujÄ…ce wszystkie epoki stylowe architektury polskiej. Zabytki romaÅ„skie można oglÄ…dać w Gnieźnie; Poznaniu (koÅ›cióÅ‚ Å›w. Jana Jerozolimskiego, fragmenty katedry); Trzemesznie; Mogilnie; Strzelnie; Kruszwicy; InowrocÅ‚awiu (koÅ›cióÅ‚ NMP tzw. Ruina); KoÅ›cielcu i Gieczu. Na uwagÄ™ zasÅ‚ugujÄ… doskonale zachowane bryÅ‚y koÅ›cioÅ‚ów w Strzelnie, Kruszwicy i InowrocÅ‚awiu. Zabytki gotyckie znajdujÄ… siÄ™ w Poznaniu; Pobiedziskach (koÅ›cióÅ‚ wczesnogotycki z XIV w.); Gnieźnie (katedra, koÅ›cioÅ‚y Å›w. Jana, Å›w. Trójcy); Mogilnie (koÅ›cióÅ‚ Å›w. Jakuba); Kwieciszewie (koÅ›cióÅ‚ z XVI w.); źnin (koÅ›cióÅ‚ Å›w. Floriana); Wenecja (ruiny zamku z XIV w.); Kruszwicy (Mysia Wieża) i w InowrocÅ‚awiu (koÅ›cióÅ‚ Å›w. MikoÅ‚aja). Styl renesansowy reprezentujÄ… niektóre z nagrobków katedry gnieźnieÅ„skiej oraz kaplica KoÅ›cieleckich w KoÅ›cielcu. Styl barokowy reprezentujÄ… bazylika i budynek dawnego gimnazjum w Trzemesznie; koÅ›cioÅ‚y: Å›w. Barbary w InowrocÅ‚awiu; Markowicach; Å›w. Bonawentury w PakoÅ›ci oraz Kalwaria Pakoska. Klasycyzm reprezentujÄ… paÅ‚ace w Czerniejewie i Lubostroniu.
Szlak Piastowski jest najpopularniejszym szlakiem turystycznym w Wielkopolsce. Jego centrum, a zarazem umowna stolica - Gniezno jest miejscem, z którego warto rozpocząć wÄ™drówkÄ™ po historycznych, piastowskich grodach dawnej Polski.