BIPNiedziela, 28.5.2023

Szlak Piastowski - Informacje ogólne

 

Szlak Piastowski łączy szereg miejscowości związanych z Początkami Państwa Polskiego. Przebiega przez obszary północno-wschodniej Wielkopolski i Kujawy Zachodnie i wschodnią część Równiny Inowrocławskiej. Nazwa szlaku przywodzi na myśl władającą ziemiami polskimi w okresie wczesnośredniowiecznym dynastię Piastów. Najważniejsze polityczne ośrodki Polski piastowskiej wytyczają, więc przebieg szlaku.

 

Niezwykle interesujący pod względem historycznym oraz krajobrazowym Szlak Piastowski został wytyczony w 1960 roku. Oznakowany jest on symbolem stylizowanego białego orła na czerwonym tle. Główna trasa szlaku prowadzi od ważnego grodu tworzącego we wczesnym średniowieczu państwo polskie - Poznania, przez Pobiedziska, Ostrów Lednicki, Gniezno, Trzemeszno, Mogilno, Strzelno, Kruszwicę do Inowrocławia. Trasy boczne szlaku wiodą: na południe - z Poznania przez Swarzędz, Kostrzyn, Giecz, Czerniejewo do Gniezna; na północ: z Gniezna przez Rogowo, Gąsawę, Biskupin, Wenecję, źnin, Lubostroń, Barcin i Pakość do Inowrocławia; na południe - z Trzemeszna przez Orchowo do Strzelna; na północ - z Mogilna przez Dąbrowę do Biskupina.

Wszystkie wymienione miejscowości Szlaku Piastowskiego posiadają cenne, związane z początkami polskiej państwowości, zabytki. Są to zabytki sięgające początków istnienia państwa Polskiego oraz późniejsze, reprezentujące wszystkie epoki stylowe architektury polskiej. Zabytki romańskie można oglądać w Gnieźnie; Poznaniu (kościół św. Jana Jerozolimskiego, fragmenty katedry); Trzemesznie; Mogilnie; Strzelnie; Kruszwicy; Inowrocławiu (kościół NMP tzw. Ruina); Kościelcu i Gieczu. Na uwagę zasługują doskonale zachowane bryły kościołów w Strzelnie, Kruszwicy i Inowrocławiu. Zabytki gotyckie znajdują się w Poznaniu; Pobiedziskach (kościół wczesnogotycki z XIV w.); Gnieźnie (katedra, kościoły św. Jana, św. Trójcy); Mogilnie (kościół św. Jakuba); Kwieciszewie (kościół z XVI w.); źnin (kościół św. Floriana); Wenecja (ruiny zamku z XIV w.); Kruszwicy (Mysia Wieża) i w Inowrocławiu (kościół św. Mikołaja). Styl renesansowy reprezentują niektóre z nagrobków katedry gnieźnieńskiej oraz kaplica Kościeleckich w Kościelcu. Styl barokowy reprezentują bazylika i budynek dawnego gimnazjum w Trzemesznie; kościoły: św. Barbary w Inowrocławiu; Markowicach; św. Bonawentury w Pakości oraz Kalwaria Pakoska. Klasycyzm reprezentują pałace w Czerniejewie i Lubostroniu.

Szlak Piastowski jest najpopularniejszym szlakiem turystycznym w Wielkopolsce. Jego centrum, a zarazem umowna stolica - Gniezno jest miejscem, z którego warto rozpocząć wędrówkę po historycznych, piastowskich grodach dawnej Polski.

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki